Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Želivští premonstráti nechají opravit budovu staré prelatury, budou tam výstavy

Kraje: Vysočina / kir / ČTK / 9. února 2022 11:57
Želivští premonstráti nechají opravit budovu staré prelatury, budou tam výstavy

Klášter premonstrátů s kostelem Narození Panny Marie v Želivě.
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Želiv (Pelhřimovsko) - V želivském premonstrátském klášteře začnou stavbaři v nejbližší době opravovat budovu staré prelatury. Celková obnova barokního objektu by měla být hotová příští rok v listopadu. Klášter zároveň nechá udělat nové toalety pro návštěvníky. V součtu jde o zakázku za 24,8 milionu korun bez daně, která je dotovaná z fondů EU. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek a z údajů, které ČTK poskytla správkyně majetku kanonie Jiřina Zajíčková.

Ve staré prelatuře byly naposled byty. Poslední roky je kvůli špatnému stavu prázdná, jsou tam poškozené také stropy. Opravovat se bude střecha, fasády i vnitřek budovy. "Je to vlastně kompletní rekonstrukce objektu. Začínáme v půlce února," řekla Zajíčková. Po dokončení oprav tam budou výstavní prostory s předměty, které jsou teď v depozitáři kláštera.

Používá se jen část staré prelatury, kde je sociální zařízení. Už také nevyhovuje a při opravách bude zrušené. Nové toalety pro návštěvníky budou vybudované do konce letošního listopadu u konventu, uvedla správkyně majetku.

Zakázku podle věstníku dostala firma Start Zelený z Brtnice, smlouvu s ní kanonie premonstrátů v Želivě uzavřela v tomto týdnu.

Premonstráti obnovují rozlehlý komplex želivského kláštera s kostelem Narození Panny Marie řadu let, konají se tam pravidelné prohlídky. Od letošního jara by měly být přístupné nové expozice v takzvaném Trčkově hradě. V areálu kláštera je rovněž malý pivovar, restaurace a v barokní budově opatství také hotel.

Premonstráti přišli do Želiva před 873 lety. Trčkové z Lípy si tam postavili sídlo, když ve druhé polovině 15. století zabrali klášterní statky, premonstráti se do želivského kláštera později vrátili. V roce 1950 klášter zrušili komunisté a zřídili v něm internační tábor pro kněze a řeholníky. Později tam byla psychiatrická léčebna. Premonstráti areál znovu převzali v roce 1991. Od roku 2010 je klášter národní kulturní památkou.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
28%
 
Ne
20%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 39)