Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež František odsoudil asistovanou sebevraždu, o které jedná italský parlament

Ze světa / kir / ČTK / 10. února 2022 11:49
Papež František odsoudil asistovanou sebevraždu, o které jedná italský parlament

Papež František
Autor: Flickr.com, / Mazur/catholicnews.org.uk

Vatikán - Papež František ve středu odsoudil asistovanou sebevraždu, která je podle něj nepřijatelným odklonem od lékařské etiky, napsala agentura Reuters. O návrhu zákona regulujícím tento úkon debatují italští poslanci.

František při pravidelné generální audienci chválil paliativní péči, která pomáhá nevyléčitelně nemocným pacientům dožít tak důstojně a pohodlně, jak jen to lze.

"Musíme ale být opatrní, abychom si tuto pomoc nepletli s nepřijatelnými odchylkami vedoucími k zabíjení. Smrt musíme doprovázet, ne ji přivolat nebo pomáhat jakémukoliv způsobu sebevraždy," uvedl František.

Italský ústavní soud v roce 2019 rozhodl, že by se asistovaná sebevražda měla povolit při splnění určitých podmínek. Zároveň uvedl, že parlament musí schválit zákon, který by tento úkon reguloval. Návrh zákona, který nevyléčitelně nemocným umožní požádat italský zdravotnický systém o asistovanou sebevraždu, dnes projednává italský parlament. Právní norma by mimo jiné ochránila lékaře, kteří by zákrok provedli.

Osud zákona v parlamentu je však nejistý - zatímco středolevé strany návrh obecně podporují, pravicoví politici jsou proti. Podle zastánců se jedná o východisko pro nevyléčitelně nemocné pacienty v paliativní péči, kteří mají nesnesitelné bolesti. Odpůrci jsou přesvědčeni, že asistovaná sebevražda odporuje nejenom základním křesťanským hodnotám, ale i lékařské přísaze.

Asistovaná sebevražda je sebevražda vykonaná s pomocí jiné osoby. Může se jednat o laika, nebo o lékaře. Rozdíl mezi asistovanou sebevraždou a eutanazií spočívá v tom, že při eutanazii vykonává akt usmrcení napomáhající osoba, zatímco při asistované sebevraždě pacient sám.

Eutanazie je povolená jen v hrstce států světa, například v Nizozemsku, Belgii, Lucembursku, Kolumbii či Kanadě. Více zemí včetně Rakouska, Švýcarska či Švédska dovoluje asistovanou sebevraždu. V Česku eutanazie ani asistovaná sebevražda legální nejsou.

Průzkum agentury SWG z roku 2019 ukázal, že 92 procent dotázaných Italů asistovanou sebevraždu i eutanazii podporuje. Okolo 45 procent z nich ji podporuje obecně, 47 procent z nich jen v určitých situacích, píše Reuters.

Související článek publikovaný v magazinu Christnet: Zavři se do kapsule a leť

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 192)