Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Počet katolíků ve světě vzrostl, kněží ale ubylo, uvádí vatikánská ročenka

Ze světa / vlu / ČTK / 10. února 2022 20:54
Počet katolíků ve světě vzrostl, kněží ale ubylo, uvádí vatikánská ročenka

Ilustrační foto
Autor: Pexels / Marcelo Chagas

Vatikán - Počet katolíků ve světě v předloňském roce mírně vzrostl. Ukazují to údaje z oficiální církevní ročenky, které dnes zveřejnila vatikánská média. Podle ročenky v roce 2020 na světě žilo 1,36 miliardy pokřtěných katolíků, o 16 milionů více než v roce 2019. Naopak počet kněží i jeptišek klesá.

Katolíci tak podle výpočtů vatikánských statistiků představovali 17,7 procenta světové populace. Míra se meziročně nezměnila. Skoro polovina katolíků žije na americkém kontinentě. Meziročně se zvýšila váha Asie a Afriky, kde se počet katolických věřících zvýšil o dvě procenta. Naopak váha Evropy klesla na 21 procent.

Data za rok 2020 potvrzují klesající zájem o kněžskou službu. Počet kněží se meziročně snížil o zhruba jedno procento na asi 410.000 mužů. Výrazněji počty rostly jen v Asii a Africe, kde však na jednoho kněze také připadalo nejvíce věřících. O bezmála dvě procenta klesl počet jeptišek. Méně je také mužů, kteří se připravují na kněžskou dráhu.

Někteří kritici poukazují na to, že mezi vysokými církevními hodnostáři jsou nadprůměrně zastoupeni muži z Evropy, navzdory klesající váze „starého kontinentu“ mezi věřícími. Podle oficiálních vatikánských údajů z 214 žijících kardinálů jich pochází přes 100 z Evropy. Z nových kardinálů, které jmenoval od nástupu do čela církve papež František, jich však většina působí mimo evropský kontinent.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 177)