Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Duka se zastal Josepha Ratzingera, kvůli kauze kolem zneužívání, píše o „mnichovské zradě podruhé“

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 10. února 2022 21:06
Duka se zastal Josepha Ratzingera, kvůli kauze kolem zneužívání, píše o „mnichovské zradě podruhé“

Kardinál Dominik Duka
Autor: Wikipedia.org / Matěj Baťha / Creative Commons

Praha - Pražský arcibiskup Dominik Duka se zastal emeritního papeže Benedikta XVI. v případu jeho obvinění z krytí sexuálního obtěžování. Kauza se týká doby, kdy ještě jako kardinál Joseph Ratzinger stál v čele mnichovského arcibiskupství. Bývalý papež v úterý zveřejnil dopis, v němž požádal o odpuštění a vysvětloval tehdejší okolnosti. Duka ve svém textu zveřejněném v německém deníku Die Tagespost protestuje proti Ratzingerovu obvinění a mnichovského arcibiskupa i předsedu německé biskupské konference povolává k zodpovědnosti za očernění a pošpinění pověsti papeže Benedikta XVI.

Dukovo vystoupení kritizuje tuzemský spolek Někdo Ti uvěří, který již dříve uvedl, že Duka a jeho spolupracovníci problém zneužívání v prostředí církve dlouhodobě zlehčují a vůči jeho obětem uplatňují konfrontační přístup.

„V katolické církvi jsem měl velkou zodpovědnost. O to větší je můj zármutek kvůli zneužívání a chybám, ke kterým došlo na těchto místech během mého mandátu,“ uvedl čtyřiadevadesátiletý emeritní papež v dopise, který v úterý zveřejnil Vatikán. Zmínil přitom svá setkání s oběťmi sexuálního zneužívání v době, kdy zastával úřad papeže. „Stejně jako při těchto setkáních mohu znovu jedině vyjádřit před oběťmi sexuálního zneužívání své hluboké zahanbení, velkou bolest a upřímnou prosbu o odpuštění,“ napsal.

Německá katolická církev před časem pověřila tamní právní firmu, aby prověřila, jak se v mnichovské arcidiecézi v letech 1945 až 2019 postupovalo v případech obvinění ze sexuálního zneužívání. Ratzinger stál v čele arcidiecéze v letech 1977 až 1982.

Zpráva byla zveřejněna v lednu. Autoři v ní uvádějí, že Ratzinger v době svého působení ve funkci řešil čtyři případy zneužívání, a obviňují ho z pochybení, protože neomezil službu kněží ani poté, co byli odsouzeni za trestné činy. Zpráva rovněž nachází pochybení u jeho předchůdce a nástupce a odhaduje, že za několik desetiletí zažilo zneužívání nejméně 497 obětí a dopustilo se ho nejméně 235 podezřelých.

Vatikán spolu s dopisem Benedikta XVI. zveřejnil odpověď právníků bývalého papeže. Uvádějí, že v žádném z případů, které zpráva analyzuje, Joseph Ratzinger nevěděl o sexuálním zneužívání, kterého se kněží dopustili nebo z něhož byli podezřelí. Zároveň zkritizovali autory zprávy, že špatně interpretovali informace, které jim dříve poskytli.

Duka o obviněních směrem k Ratzingerovi píše jako o „mnichovské zradě podruhé" a uvádí, že tehdejší arcibiskup mnichovský Joseph Ratzinger neměl žádnou jurisdikci a žádné možnosti tuto kauzu jakkoli řešit, neboť kněz obviněný ze zneužívání byl knězem diecéze Essen. „A proto protestuji a opravdu si dovoluji mnichovského arcibiskupa, jeho kurii, ale i předsedu německé biskupské konference povolat k zodpovědnosti za očernění a pošpinění pověsti papeže Benedikta XVI.,“ napsal Duka. 

Klaus poděkoval Dukovi

Na Dukovo vyjádření reagoval spolek Někdo Ti uvěří, který sdružuje oběti zneužívání a nabízí jim pomoc. „Pane arcibiskupe Duko, Vaše rétorika je necitlivá, podezřívavá a nemilosrdná. Nestavíte mosty, ale boříte snahy o uzdravení. (...) Pokud se má církev proměnit v bezpečné místo pro všechny, nelze přirovnávat snahu o vyšetření jednotlivých případů k mnichovské dohodě,“ uvedl spolek v tiskové zprávě.

Dnes se za Duku postavil bývalý český prezident Václav Klaus a vyjádřil mu v dopise dík za „mimořádně přesvědčivé vystoupení na obranu papeže Benedikta XVI., který je už po několikáté předmětem útoku progresivistických sil a seskupení“.

Ratzinger se stal kardinálem v roce 1977. Od roku 1981 vedl vlivnou vatikánskou Kongregaci pro nauku víry. Od roku 2005 stál v čele katolické církve jako papež Benedikt XVI. Roku 2013 na svůj post rezignoval, což byl bezprecedentní krok v historii katolické církve.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Může zpovědní tajemství přispívat k neřešení kauz sexuálního zneužívání?
Ano
44%
 
Spíše ano
2%
 
Ne
43%
 
Spíše ne
10%
 
(Počet hlasů celkem: 81)