Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Zemřel první ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK, red. / 17. února 2022 18:35
Zemřel první ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz

Biskup František Václav Lobkowicz
Autor: Člověk a víra

Ostrava - Zemřel první ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz. V 74 letech dnes v Městské nemocnici Ostrava podlehl dlouhé nemoci. ČTK to dnes řekl mluvčí Ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda. Biskup stál v čele diecéze od jejího založení v roce 1996. V posledních několika měsících už nevystupoval na veřejnosti.

Biskupovi v posledních šesti letech začaly službu komplikovat zdravotní problémy. V roce 2016 podstoupil operaci, po zotavení se znovu zapojil do služby. S vedením diecéze mu od roku 2017 pomáhal z pozice pomocného biskupa tehdejší generální vikář Martin David, který se 1. června 2020 stal apoštolským administrátorem diecéze a převzal úkoly spojené s jejím vedením.

František Lobkowicz se narodil 5. ledna 1948 v Plzni. Jeho rodiči byli Jaroslav Claude, kníže z Lobkowicz a Gabriela z Korff-Schmising-Kerssenbrocku. Pocházel z pěti sourozenců. Mladší bratr Filip je opatem premonstrátského kláštera Teplá u Mariánských Lázní. Členem řádu premonstrátů byl také zesnulý biskup.

Lobkowicz studoval teologii v Litoměřicích a rakouském Innsbrucku. Na kněze byl vysvěcen kardinálem Františkem Tomáškem v srpnu 1972 v Praze. Kněžskou službu však mohl vykonávat daleko od svého domova. Působil ve farnostech Frýdek, Jablunkov a Ostrava-Mariánské Hory.

Papežem Janem Pavlem II. byl v březnu 1990 jmenován titulárním biskupem v Catabum Castra a světícím biskupem pražské arcidiecéze. Jako biskup v Praze působil do roku 1996. Po zřízení ostravsko-opavské diecéze ho papež Jan Pavel II. v květnu 1996 jmenoval prvním sídelním biskupem nové diecéze.

„Současně se založením diecéze čekala na prvního sídelního biskupa řada úkolů. Od zřízení diecézní kurie, vytvoření týmu spolupracovníků, zakládání pastoračních center až po stavbu budovy biskupství na Kostelním náměstí, která byla otevřena v roce 2000. Biskup František Václav Lobkowicz vysvětil desítky kněží, nejen pro svou diecézi, ale také pro řeholní komunitu premonstrátů a další řeholní řády,“ uvedl Siuda.

Je veden v seznamech spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti (StB) v letech 1984 až 1989. Podle svých slov si však nebyl vědom, že je veden jako spolupracovník. "Kontaktovali mě asi dvakrát do roka, bral jsem to spíše jako výslechy," řekl před časem Lobkowicz.

Novým biskupem Ostravsko-opavské diecéze by se mohl stát součásný pomocný biskup Martin David. Jmenován ale může být i jiný kandidát. Odchodem biskupa Františka Václava Lobkowicze reálně začíná velká generační obměna na tuzemských biskupských stolcích římskokatolické církve.

Věřící budou mít možnosti rozloučení se zesnulým biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem v pátek 25. února od 14.00 do 18.00 hodin v kostele sv. Václava v Ostravě, kde bude rakev vystavena k soukromé modlitbě. Zádušní bohoslužba se uskuteční v sobotu 26. února  v 11.00 hod. v katedrále Božského Spasitele v Ostravě. Ostatky budou poté přeneseny a uloženy v kostele sv. Václava v Ostravě.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
28%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
9%
 
ne
49%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
14%
 
(Počet hlasů celkem: 105)