Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Ukrajinci se v Praze modlili za mír ve své vlasti, v kostele byly celé rodiny

Domácí zpravodajství / kir / ČTK, red. / 25. února 2022 0:25
Ukrajinci se v Praze modlili za mír ve své vlasti, v kostele byly celé rodiny

Ilustrační foto: vlajka Ukrajiny
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Praha - Věřící především z řad Ukrajinců žijících v Praze dnes zcela zaplnili kostel sv. Klimenta poblíž Karlova mostu. V chrámu, kde se scházejí řeckokatoličtí věřící, se všichni modlili za mír ve své vlasti. Lidé v pražském kostele zaplnili všechny lavice, další se vkleče modlili v zadní části chrámu na podlaze, mnozí přišli i s dětmi.

 "Modlíme se za Ukrajinu," řekla ČTK ukrajinská maminka s malou holčičkou, která má na Ukrajině příbuzné včetně rodičů. V kostele byly nejmenší děti v kočárku, starší si hrály v zadní části kostela. V prostoru, jehož výzdobu dotvářejí tradiční ikony, hořelo množství typických úzkých svíček a liturgie dnes zněla v ukrajinštině.

V kostele sv. Klimenta, který těsně přiléhá ke Klementinu, se slouží bohoslužby v ukrajinštině pravidelně, vedle nich také ve staroslověnštině. "Staroslověnština je trochu latina východu, ať jsem Slovák, Rusín či Ukrajinec, staroslověnština je nám společná. Přes týden proto sloužíme liturgii ve staroslověnštině, sejde se méně lidí, žijeme v diaspoře, takže rozumí všichni. V neděli se pak slouží čtyři bohoslužby, dvakrát v ukrajinštině a dvakrát ve staroslověnštině," řekl Milan Hanuš generální vikář Apoštolského exarchátu, který v ČR sdružuje řecké katolíky.

Apoštolský exarchát je v ČR na úrovni římskokatolických diecézí, ač by se laikovi mohla řeckokatolická liturgie zdát podobná s pravoslavnou. Řečtí katolíci ale od doby schizmatu uznávají katolického papeže, zatímco pravoslavní nikoli. Hanuš uvedl, že množství řeckých katolíků, mezi nimi možná i Ukrajinci, chodí spíše do pravoslavných kostelů kvůli podobě obřadu. Zřejmě kvůli nárůstu počtu Ukrajinců se Pravoslavná církev stala dle posledního sčítání lidu druhá nejpočetnější v České republice.

Pražský kostel sv. Klimenta je hlavním chrámem Apoštolského exarchátu v České republice. Apoštolský exarchát v České republice vyhlásil papež Jan Pavel II. v roce 1996.

Ukrajinci ale historicky také do značné míry vyznávají pravoslaví. Hanuš to připisuje tomu, že pravoslavná církev byla podporovaná komunistickým zřízením. "Jak v tehdejším Československu, tak v Sovětském svazu," uvedl. "Statisticky bude více pravoslavných, ale praktikujících bude více řeckých katolíků," řekl ČTK farář od sv. Klimenta Vasyl Slivocký. Podle něj také Ukrajinci chodí do kostela pravidelně. "K nám chodí 80 až 90 procent lidí, kteří jsou ze západní Ukrajiny, tam je situace úplně jiná než na východě Ukrajiny," řekl.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
30%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 178)