Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Příliv uprchlíků z Ukrajiny na Královéhradecko roste, vlna solidarity je nebývalá

Kraje: Královéhradecký / kir / ČTK / 28. února 2022 11:44
Příliv uprchlíků z Ukrajiny na Královéhradecko roste, vlna solidarity je nebývalá

Ilustrační foto
Autor: charita.cz

Hradec Králové - Příliv uprchlíků z válkou postižené Ukrajiny na Královéhradecko sílí. Vlna solidarity mezi obyvateli regionu je nebývalá, příběhy uprchlíků zdrcující. Na Ukrajinu se nadále daří odesílat množství humanitární pomoci, řekla dnes ČTK ředitelka Diecézní charity Hradec Králové Anna Maclová. Rusko zaútočilo na Ukrajinu ve čtvrtek. Ruské jednotky z různých směrů postupují do nitra země, obránci ale stále drží Kyjev. Boje, které se vedou i o další velká ukrajinská města, spustila silnou uprchlickou vlnu.

"Tři dny už jedeme naplno. Předpokládám, že jen v Hradci Králové je nyní nejméně sto uprchlíků a rychle jich přibývá. Někteří jsou v rodinách, někteří v našich kapacitách a připravujeme další. Převažují lidé ze Zakarpatí, většinou jde o ženy s malými dětmi nebo starší lidi, mužů je minimálně. Převažují příbuzní těch, co už tady pracují," řekla Maclová. Podle ní jsou příběhy uprchlíků velmi silné. "Očkuji se jejich statečností. Situace na hranicích není dobrá, mrznou tam několik hodin." 

Vysoce hodnotí solidaritu jak Čechů, tak i Ukrajinců, kteří v regionu žijí, s těmi, kteří hledají v kraji útočiště. V Královéhradeckém kraji podle ní velmi pomáhá také integrační centrum pro cizince a uprchlíky.

"Solidarita lidí je nebývalá, třeba teď řeším nabídku dvou autobusů cestovní kanceláře, které jsou připravené vyrazit na ukrajinskou hranici, aby sem dopravily Ukrajince. Hodně také spolupracujeme s Ukrajinci, kteří tu žijí a podnikají, jsou velmi aktivní. Díky nim a jejich kontaktům se daří i přes zmatky na hranicích dostat pomoc na Ukrajinu k potřebným. Na Ukrajině máme spolehlivé partnery," řekla ČTK Maclová.

Podle ní by se lidé, kteří chtějí pomoci, měli spíše obracet na organizace, které mají možnosti podporu na místo určení efektivně dopravit a zorganizovat. "Někteří lidé jezdí s pomocí na hranici na vlastní pěst. Není to v tuto dobu zcela ideální. Nejenom, že blokují prostor před hranicemi, ale kolikrát nemají možnost to komu předat. Díky spolupracujícím Ukrajincům máme kanály, jak pomoc do vnitrozemí Ukrajiny dostat, místo celého dne na hranici čekají třeba jen čtyři hodiny," informovala dále Maclová.

Dárci by se podle ní měli nyní více zaměřit na zdravotnický materiál, hygienické potřeby, karimatky nebo spacáky. "Darovaného oblečení nyní tolik potřeba není, to přijde na řadu až v další vlně," dodala Maclová.

Královéhradecký kraj v úterý 1. března otevře krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Zejména bude mít na starosti příjem uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny a jejich rozmístění do ubytovacích zařízení. Centrum kraj zřídí ve spolupráci s krajským hasičským záchranným sborem a krajským ředitelstvím policie.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Vnímáte ve velkých městech anonymní prožívání víry?
Ano
75%
 
Spíše ano
6%
 
Ne
19%
 
Spíše ne
0%
 
(Počet hlasů celkem: 16)