Pravoslavný metropolita v Česku a na Slovensku vyzval k půstu a modlitbám za Ukrajinu
Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 2. března 2022 0:29Praha, Prešov - Pravoslavný metropolita českých zemí a Slovenska, vyzval duchovní a věřící této církve v obou zemích ke zvláštnímu půstu a modlitbám za mír na Ukrajině. V prohlášení uveřejněném na webu Pražské pravoslavné eparchie je i pravoslavná církev, k níž se hlásí mnozí ukrajinští věřící, připravena pomáhat podle svých možností.
Solidaritu s lidmi ve válkou zasažené Ukrajině ihned po vpádu ruské armády vyjádřily tuzemské křesťanské církve i příslušníci dalších náboženských komunit. Církve vyhlásily sbírky a pomáhají s evakuací lidí z Ukrajiny. K modlitbám a postu za Ukrajinu, zejména na Popeleční středu, která připadá na dnešní den, vyzval nedávno i papež František a představitelé dalších církví.
"Chceme doufat, že historické a duchovní vazby mezi Ukrajinou a Ruskem napomůžou zúčastněným stranám vyřešit vzniklý konflikt ne násilím, bojovým pustošením a nesmyslnými ztrátami na lidských životech, ale právě naopak – úsilím o mír a připraveností jednat a hledat přijatelná východiska," uvedl pravoslavný arcibiskup Rastislav.
"Dění na Ukrajině v posledních dnech sledujeme s bolestí a zármutkem. Svůj hluboký soucit s trpícími a soustrast vyjadřujeme všem, koho přímo nebo nepřímo zasáhly vojenské operace," napsal. Tuzemská pravoslavná církev se již dříve přidala k výzvě Ekumenické rady církví, aby se všichni věřící a lidi dobré vůle slovy, činy i modlitbami přidali podle svých sil k pomoci Ukrajině.
Ekumenická rada církví se také připojila k výzvě křesťanů po celém světě a zve ke společné modlitbě za Ukrajinu ve středu 2. března, v den, kdy začíná postní doba před Velikonocemi. V Praze se ekumenická modlitba za ukončení ruské agrese, odstranění nenávisti a utrpení, za všechny, kdo jsou válečným děním zasaženi, uskuteční v 19:00 na Staroměstském náměstí.
Ukrajinští věřící vyznávají z velké části pravoslaví, někteří jsou také řeckými katolíky. V Praze navštěvují kostely, které spravují duchovní obou církví, někteří řečtí katolíci dávají přednost pravoslavným kostelům kvůli podobě obřadu. Liturgie se konají v ukrajinštině nebo staroslověnštině.
Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:
Přispět nám můžete i v kryptoměnách:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy

Mezinárodní konference bude rekapitulovat minulost, současnost i budoucnost podlipnických kostelů
2.07.2022 21:57Vychází první díl nové série podcastu Letní punkta, opět zve k návštěvě výjimečných míst
2.07.2022 21:27Graubner se stal pražským arcibiskupem, při mši převzal úřad od Duky
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
Přispět nám můžete i v kryptoměnách: