Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Komunita v Neratově ubytovala asi 20 ukrajinských uprchlíků, čekají další

Kraje: Královéhradecký / kir / ČTK / 10. března 2022 20:35
Komunita v Neratově ubytovala asi 20 ukrajinských uprchlíků, čekají další

Ilustrační foto: kostel v Neratově v Orlických horách
Autor: www.propamatky.info

Bartošovice v Orlických horách (Rychnovsko) - V horské obci Bartošovice v Orlických horách na Rychnovsku s 200 stálými obyvateli zatím našlo ubytování asi 20 ukrajinských uprchlíků, většinou rodin s dětmi. Ubytovací kapacity pro uprchlíky v obci se nyní pohybují okolo 40 míst. ČTK to řekl Antonín Nekvinda ze Sdružení Neratov, které při ubytovávání uprchlíků spolupracuje s obcí. Stejnojmenná osada Neratov je součástí Bartošovic. Sdružení má třicetiletou zkušenost s poskytováním sociálních služeb.

"Vypuklo to minulý čtvrtek, většina uprchlíků je z oblasti Žytomyr. Převažují matky s dětmi, prožily si své. Odpočívají a rozkoukávají se v novém prostředí. Jsou za pomoc velmi vděčni. V obci je Sdružení Neratov hlavním hybatelem pomoci uprchlíkům, je to logické, jsme na to zařízeni," řekl Nekvinda.

Do Bartošovic se první uprchlíci dostali prostřednictvím rychnovské charity, která se sdružením spolupracuje. "Rychnovská charita nás oslovila, jestli je můžeme ubytovat. U nás je možnost i dlouhodobého ubytování," uvedl Nekvinda.

Pokud budou mít uprchlíci zájem, v Bartošovicích jim nabídnou také zaměstnání a dětem výuku. "Předpokládáme, že za nimi dorazí ještě jejich blízcí, kteří jsou stále na Ukrajině. Místo pro ně máme. Část ubytovacích kapacit máme přímo v Bartošovicích, část v Neratově. Výhodou sdružení je, že už několik Ukrajinců dlouhodobě zaměstnává," řekl Nekvinda.

Sdružení Neratov se od počátku 90. let snaží oživit stejnojmennou vysídlenou osadu, známou obnoveným poutním barokním kostelem s prosklenou střechou. Pomáhá zdravotně postiženým včetně lidí s lehkým a středně těžkým mentálním postižením. Sdružení má ve všech svých střediscích, tedy nejen v Neratově, dohromady asi 250 zaměstnanců, většinu tvoří lidé s handicapem. Zhruba 25 z nich má zajištěné chráněné bydlení. Sdružení provozuje také školu. Informace o způsobu podpory fungování Sdružení Neratov jsou na webu.

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Uprchlická vlna z Ukrajiny v posledních dnech sílí. První kontakt a zprostředkování pomoci v Královéhradeckém kraji většina běženců z válkou zasažené Ukrajiny nachází v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU) v Hradci Králové. Centrem prošli také uprchlíci ubytování v Bartošovicích.

Hradecké centrum má otevřeno 24 hodin denně sedm dní v týdnu a zajišťuje registraci, sjednání zdravotního pojištění, potřebných dokladů a další agendu. Ukrajincům také zařídí v případě potřeby umístění a dopravu do dočasného ubytování.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
29%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
9%
 
Ne
48%
 
(Počet hlasů celkem: 543)