Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V centrech pro uprchlíky vznikají kaple s duchovní službou. Dochází možnosti ubytování

Domácí zpravodajství / kir / Vlastní zpráva / 10. března 2022 20:56
V centrech pro uprchlíky vznikají kaple s duchovní službou. Dochází možnosti ubytování

Kaple v pražském centru pro uprchlíky z Ukrajiny
Autor: www.facebook.com/ekumenickarada.cz

Brno, Praha - Duchovní služby začalo nabízet asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny na brněnském výstavišti i v pražském Kongresovém centru. V Brně je k dispozici nepřetržitě podle potřeby pravoslavný kněz, řekla ČTK Markéta Chumchalová z tiskového oddělení krajského úřadu. Centrum nabízí ve spolupráci s veterinární fakultou rovněž veterinární služby. 

Centrum funguje již přes týden, duchovní a veterinární služby jsou ale nové. Někteří lidé přicházejí s domácími zvířaty. "Dostávají kontakt, kam se obrátit a kam jej přivézt, pokud potřebují zajistit ošetření nebo konzultaci. Momentálně je to na adrese Palackého 1," dodala Chumchalová. Ukrajinci mohou jinak v centru vyřídit registraci, která je nově potřeba až do 30 dnů od vstupu do ČR. Dále mohou získat víza a s tím spojené zdravotní pojištění, ubytování, ale mohou se také zapsat na úřad práce.

Také v Kongresovém centru v Praze, kde se nachází Krajské asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny, byla dnes zřízena ekumenická kaple. Dává místo k modlitbě a střídají se zde kaplani a kaplanky, kteří jsou připraveni uprchlíkům poskytnout pastorační doprovázení a modlit se s nimi v jejich těžké situaci.

Kraje také mění koncepci ubytování uprchlíků, protože dostupná místa jsou již často zaplněna a hotely jsou příliš drahé. Je to mimo jiné i v reakci na výši kompenzací ubytování ze strany státu (180 Kč osoba/den), která ubytovatelům nemusí pokrýt ani režijní náklady. Budou tak uprchlíky ubytovávat v tělocvičnách a dalších společných prostorách. V Brně pak dokonce přímo v asistenčním centru. Ochozy v pavilonu B na brněnském veletržním výstavišti v dalších dnech zaplní postele pro stovky uprchlíků. Centra proto vítají i nabídky ubytování v soukromých bytech, domec, chatách nebo třeba na farách. 

Rusko napadlo Ukrajinu před dvěma týdny. Boje si vyžádaly mnoho obětí. Ze země prchlo přes dva miliony Ukrajinců. Většina zůstává v Polsku, jsou ale i v mnoha jiných zemích jako například na Slovensku nebo v České republice. Do republiky podle odhadů přišlo již přes dvě stě tisíc lidí.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byla modlitba za prezidenta v katedrále dostatečně ekumenická?
Ano, oproti tradiční katolické liturgii Te Deum šlo o jasný ekumenický posun
28%
 
Ne, stále převažovala katolická forma obřadu
50%
 
Nevím, nemám na to názor
2%
 
Není to pro mě podstatné
20%
 
(Počet hlasů celkem: 109)