Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Duchovní na Ukrajině žádají lepší podmínky pro pohřbívání obětí války

Ze světa / kir / ČTK / 15. března 2022 21:21
Duchovní na Ukrajině žádají lepší podmínky pro pohřbívání obětí války

Ilustrační foto
Autor: Flickr.com / Creative Commons

Kyjev - Duchovní působící na Ukrajině požadují, aby měli lepší podmínky pro pohřbívání civilistů i vojáků zabitých během nynější války. Podle agentury APA upozorňují, že nutné jsou nejen humanitární koridory pro záchranu civilistů, ale také koridory pro důstojné pohřby mrtvých i to, aby těla zabitých vojáků bojujících jak na straně Ukrajiny, tak Ruska, byla navrácena jejich příbuzným.

„Na Ukrajině jsou města, ze kterých se staly hřbitovy pod širým nebem, ruské rakety masakrují lidi, ničí naše města,“ řekl kněz Ukrajinské řecko-katolické církve Mychajlo Melnyk. Připomněl, že jen v Mariupolu obklíčeném ruskými jednotkami zemřelo přes 2000 lidí a že ruští vojáci ani v Irpini a Buče nedaleko Kyjeva nedovolují, aby byli mrtví odvezeni a pohřbeni. Minulý čtvrtek byl Melnyk s dalšími duchovními v Irpini, kde požádali ruské vojáky, aby mohli pohřbít mrtvé civilisty. Dojednali, že budou smět odvézt asi 60 mrtvých, kteří leželi na ulici dva až tři dny. Byli uloženi do hromadného hrobu, duchovní ale dostali šanci se za ně pomodlit. Melnyk zdůraznil, že právo na důstojný pohřeb platí pro všechny, včetně ruských vojáků.

Duchovní také varují, že vzhledem k blížícímu se jaru těla mrtvých v ulicích znamenají zdravotní riziko.

Podle posledních údajů OSN zemřelo od 24. února, tedy začátku ruské invaze na Ukrajinu, v této východoevropské zemi 691 civilistů, z toho 48 dětí a mladistvých, Nicméně Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová zdůrazňuje, že obětí je ve skutečnosti mnohem více, protože pracovníkům OSN často trvá celé dny, než se jim počty podaří ověřit. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v projevu před kanadskými zákonodárci řekl, že během nynější války Ruska proti Ukrajině zemřelo 97 dětí.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
66%
 
Ano, ale až bude po válce
8%
 
Ne
22%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 78)