Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Spolku se podařilo opravit kapli svatého Josefa v původně sudetské obci u Volar

Kraje: Jihočeský / kir / ČTK / 22. března 2022 8:54
Spolku se podařilo opravit kapli svatého Josefa v původně sudetské obci u Volar

kaple v Krejčovicích
Autor: pamatkovykatalog.cz/

Volary (Prachaticko) - Spolek pro obnovu krejčovické kaple v Krejčovicích, které jsou osadou patřící pod Volary na Prachaticku, otevřel opravenou kapli svatého Josefa. Její obnova trvala asi sedm let a stála takřka milion korun. Přispěly na ni i rodiny původních německých obyvatel, kteří museli obec po druhé světové válce opustit. Od té doby kaple chátrala. ČTK to řekl předseda spolku Jiří Včelák.

Spolek kapli z druhé poloviny 19. století vlastní od roku 2013. Získal ji od města Volary za 1000 korun se záměrem opravit ji a zachovat pro budoucnost. Díky tomu, že se kaple o dva roky později stala kulturní památkou, bylo možné na opravu žádat státní peníze. Povinná spoluúčast tvořila až 20 procent, které spolek získával z darů. Část peněz věnovaly i Volary.

Osada Krejčovice (německy Schneiderschlag) leží asi devět kilometrů severně od Volar. V písemných pramenech je podle informací spolku zmiňovaná už v roce 1359. V roce 1910 v ní ve 33 domech žilo 181 lidí, všichni německé národnosti. Stály v ní také dva mlýny a škola. Dnes osadu tvoří 11 domů, chalupáři a jen několik stálých obyvatel. "Jsem tady já a ještě jedna rodina, takže asi pět lidí," řekl Včelák.

Za socialismu bylo v plánu osadu zatopit kvůli přehradě na řece Blanici. Byla s tím spojená stavební uzávěra a zákaz stavby domů. "Ani se tady neinvestovalo, takže to byl částečně důvod toho, že byla kaple ponechaná svému osudu," řekl Včelák. U lidí z okolí se podle něj dochovaly některé předměty z původního vybavení kaple.

Na své místo se vrátily čtyři lavice, vrchní část oltáře, postranní část oltáře, podstavec na sochu, soška Panny Marie, svícny i zvon s datací roku 1943 vyvedený z černého bronzu. Podle odborníků to byl ten nejlevnější materiál. Spolek se domnívá, že jím tehdy lidé nahradili původní zvon, který mohl být zabavený a přetavený na válečné účely.

Kaple postavená nejprve bez věžičky měla původně šindelovou střechu. Před první světovou válkou se modernizovala, postavena byla zvonička a uvnitř kruchta. Šindelovou střechu nahradil eternit. Spolek se opravou vrátil k původní krytině i žluto-zelené barvě omítky.

Kapli svatého Josefa se spolek rozhodl otevřít slavnostně dnes, kdy Josef slaví své jmeniny. Podle Včeláka ale kaple patří svatému Josefu Dělníkovi, jehož svátek se podle církevního kalendáře slaví 1. května. Květnová pouť, při které se kaple vysvětí, by se měla stát novou tradicí osady.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
52%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
26%
 
Ne
7%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
15%
 
(Počet hlasů celkem: 27)