Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Výstava v Arcibiskupském paláci v Olomouci nabízí pohledy na ukřižovaného Krista

Kraje: Olomoucký / kir / ČTK / 5. dubna 2022 9:39
Výstava v Arcibiskupském paláci v Olomouci nabízí pohledy na ukřižovaného Krista

Detail pozvánky na výstavu
Autor: https://arcibiskupskypalac.cz/

Olomouc - Ukřižovaný Kristus pohledem lidového řezbářství a středověké poezie je námětem nové výstavy, která se otevře ve čtvrtek v olomouckém Arcibiskupském paláci. Vyřezávané dřevěné kříže pocházejí z rozsáhlé sbírky manželů Hojgrových, kteří ji věnovali v roce 2013 olomouckému arcibiskupství. Výstavu budou doprovázet úryvky středověké básně Salve mundi salutare Arnulfa z Lovaně v překladu biskupa Josefa Hrdličky. Výstava bude v paláci přístupná až do začátku června, informoval dnes ČTK mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

Sbírka křížů Boženy a Františka Hojgrových vznikala mezi lety 1992 až 2013. "Manželé našli společný zájem v záchraně a zachovávání krucifixů, které se po revoluci začaly hojně objevovat ve starožitnictvích, v aukcích, i na bleších trzích. První kříž koupili v roce 1992 na burze na Letné v Praze. Původně ho kupovali jako dar, ale shodou okolností nakonec krucifix manželům zůstal. Postupně si tak k těmto uměleckým dílům našli velmi osobní vztah ústící ve sběratelskou činnost, v jejímž pozadí stojí velká úcta k umělecko-řemeslné práci, historii a k Bohu," uvedl mluvčí arcibiskupství.

Vzhledem k rozsáhlosti představované sbírky krucifixů, která čítá devět desítek krucifixů, bude vystavena pouze její část, kterou kurátorky výstavy vybraly tak, aby co nejvhodněji korespondovala s básněmi kontemplujícími sedm částí Kristova těla. Jejím autorem je Arnulf z Lovaně (1200 - 1250), opat cisterciáckého kláštera Villers, ležícího v belgickém městě Villers-la-Ville.

Za nedávno vydaným českým překladem jeho básní V kříži najdu vše, co hledám (Salve mundi salutare) stojí biskup Josef Hrdlička. "Emeritní olomoucký pomocný biskup Josef Hrdlička se dlouhodobě věnuje překladu křesťanských textů i vlastní básnické tvorbě. Z jeho dalších překladatelských sbírek můžeme jmenovat například sborník Démant a slza, Hořící dítě nebo Svíce uvnitř. Touto výstavou bychom současně rádi oslavili jeho letošní 80. narozeniny," doplnil Jiří Gračka.

Výstava bude v Arcibiskupském paláci otevřena do 4. června. V dubnu bude přístupná o sobotách, od května pak vždy od pondělí do soboty a o státních svátcích. Více informací lze nalézt na www.arcibiskupskypalac.cz

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
14%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 316)