Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Pražský festival Kultura proti antisemitismu se uskutečnil ve znamení podpory Ukrajiny

Kraje: Praha / kir / ČTK / 11. dubna 2022 11:12
Pražský festival Kultura proti antisemitismu se uskutečnil ve znamení podpory Ukrajiny

Ilustrační foto
Autor: Pixabay.com

Praha - Akce Kultura proti antisemitismu se konala v neděli v Praze za účasti zhruba dvou stovek lidí, tentokrát ve znamení solidarity s válčící Ukrajinou. Řečníci 19. ročníku shromáždění ve Valdštejnské zahradě pod heslem Všichni jsme lidi opět připomněli tragické události holokaustu, ale věnovali se i nynějšímu ruskému vpádu na Ukrajinu. Setkání předcházel Pochod dobré vůle centrem Prahy. Akci pořádá od roku 2004 česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ). O hudební doprovod akce se postarala kapela Mackie Messer Klezmer Band.

Odpoledne ve Valdštejnské zahradě zahájila modlitba za mír v podání Michala Foršta. Místo avizované předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), která se kvůli nemoci omluvila, na úvod vystoupil její stranický kolega, první místopředseda Senátu Jiří Růžička. Zdůraznil, že Evropa vznikla na křesťansko-židovských kořenech a připomněl svoji návštěvu rokle Babí Jar, kde nacistické jednotky SS koncem roku 1941 během dvou dnů postřílely 33.000 mužů, žen a dětí, téměř celé zbývající židovské obyvatelstvo Kyjeva. "Jako civilizovaná Evropa nedopustíme, aby se tato historie opakovala," řekl.

Izraelská velvyslankyně Anna Azariová upozornila na současné tendence "rozmělňovat" význam slov holokaust a nacismus. "Zneužití pojmu denacifikace k rozpoutání války je plivnutí do tváře obětem," prohlásila v narážce na slova ruského prezidenta Vladimira Putina, kterými zdůvodňuje ruskou invazi na Ukrajinu.

Mezi hosty ve Valdštejnské zahradě byla také Eva Erbenová, rozená Lewitová, která přežila holokaust. Když vypukla válka, bylo jí devět let. "Najednou jsem nesměla do školy, musela jsem nosit hvězdu, nemohli jsme do kina...," vzpomínala Erbenová, která prošla Terezínem i Osvětimí, ztratila oba rodiče a na pochodu smrti ji v Postřekově zachránila rodina Jahnových, která kvůli tomu riskovala život. Po válce odešla do Izraele, v současnosti žije ve městě Aškelon.

 

Izrael si připomíná Jom ha šoa, tedy den památky obětí holokaustu, v den zahájení dubnového povstání ve varšavském ghettu v roce 1943. Jinak tento památný den připadá na 27. ledna, kdy v roce 1945 Rudá armáda pod vedením maršála Ivana Stěpanoviče Koněva osvobodila koncentrační tábor Osvětim.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
69%
 
Ano, ale až bude po válce
6%
 
Ne
19%
 
Nevím
6%
 
(Počet hlasů celkem: 344)