Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Venkovský kostel v Ostružné byl zapsán na seznam kulturních památek

Kraje: Olomoucký / kir / ČTK / 19. dubna 2022 12:41
Venkovský kostel v Ostružné byl zapsán na seznam kulturních památek

Kostel Zjevení Páně v Ostružné
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Ostružná - Farní kostel Zjevení Páně v Ostružné na Jesenicku byl zapsán do Ústředního seznamu kulturních památek ČR. Vlastník kostela díky tomu může čerpat dotace na případnou obnovu této církevní památky. ČTK to dnes sdělil Dominik Christel z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu, které návrh na zapsání kostela na seznam kulturních památek podalo.

"Kostel Zjevení Páně v Ostružné je venkovským kostelem, postaveným se svolením císaře Josefa II. Zůstal zachován v autentickém stavu," uvedl dále Christel. Kostel stojí v Ostružné u hlavního silničního tahu z Hanušovic na Jeseník. Podle Christela je pro něj typická venkovská klasicistní architektura bez přílišné zdobnosti.

Kostel, a to včetně vybraných částí jeho mobiliáře, byl prohlášen kulturní památkou letos v březnu. "Prohlášením věci za kulturní památku se vlastníkovi otevírá možnost čerpat finanční prostředky prostřednictvím dotačních titulů, stejně jako možnost využít bezplatné poradenské činnosti územního odborného pracoviště NPÚ v Olomouci při případné obnově památky," podotkl Christel.

Pozdně barokní kostel je dominantou Ostružné. Dali jej postavit místní usedlíci, dokončen byl v roce 1794.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Vnímáte ve velkých městech anonymní prožívání víry?
Ano
76%
 
Spíše ano
6%
 
Ne
18%
 
Spíše ne
0%
 
(Počet hlasů celkem: 17)