Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Papež řekl, že nepojede na Ukrajinu, ani se nesejde s ruským patriarchou

Ze světa / kir / ČTK, red. / 22. dubna 2022 12:06
Papež řekl, že nepojede na Ukrajinu, ani se nesejde s ruským patriarchou

Ilustrační foto: Papež při audienci rozvinul ukrajinskou vlajku (6.dubna 2022)
Autor: Nexta

Vatikán/Buenos Aires - Papež František nepojede na Ukrajinu ani se nesetká s lídrem ruské pravoslavné církve, moskevským patriarchou Kirillem, který ruskou invazi na Ukrajině podporuje. František to uvedl v rozhovoru s argentinským deníkem La Nación. Papež, který je původem z Argentiny, ale také řekl, že je připraven udělat všechno pro zastavení této války.

"K čemu by bylo, kdyby papež jel do Kyjeva a válka by následující den pokračovala?" řekl v rozhovoru zveřejněném ve čtvrtek František, jehož k návštěvě Ukrajiny vyzval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj či kyjevský starosta Vitalij Kličko. Argentinský deník připomněl, že papeže Františka v posledních dnech trápí bolesti kolena. Kvůli nim například ani neodsloužil minulou sobotu velikonoční vigilii.

Papež začátkem tohoto měsíce při návštěvě Malty připustil, že by se mohl vydat do Kyjeva. Posléze ale uvedl, že "neví, zda bude možné takovou cestu uskutečnit". Řekl ovšem, že je připraven udělat všechno pro to, aby nynější válka skončila, a že vatikánská diplomacie v tomto směru dělá, co může. V této souvislosti se hovořilo o tom, že se Vatikán snaží dojednat schůzku papeže s moskevským patriarchou Kirillem. Objevily se i zprávy, že by se mohli sejít v Izraeli při papežově zpáteční cestě z Libanonu, který má hlava katolické církve navštívit v polovině června.

"Je mi líto, že Vatikán musel zrušit druhou schůzku s patriarchou Kirillem, kterou jsme měli naplánovanou na červen v Jeruzalémě. Ale naše diplomacie došla k závěru, že schůzka nás dvou v této době by mohla vést k mnohým nedorozuměním," řekl papež argentinskému deníku. František se s Kirillem setkal v roce 2016 v Havaně, byla to první schůzka hlavy katolické církve a předního lídra církve pravoslavné od takzvaného velkého schizmatu z roku 1054. Tehdy se křesťanská církev rozpadla na část, která uznává za svou hlavu papeže, a pravoslavnou či ortodoxní, jež je volně podřízena konstantinopolskému patriarchovi. Ruský patriarcha Kirill tak formálně hlavou pravoslaví není, jeho autorita ale vyplývá z počtu ruských věřících.

Papež František ruskou invazi na Ukrajinu, která začala 24. února, odsoudil a opakovaně vyzývá k zastavení války a k mírovým jednáním. Už den po začátku invaze v neobvyklém kroku navštívil ruskou ambasádu v Římě. Začátkem dubna při generální audienci opět vyzval k zastavení masakrů, jaký se stal mimo jiné v Buči u Kyjeva, a rozvinul přitom ukrajinskou vlajku, kterou mu přivezli přímo z Buče. Poté vyzval k velikonočnímu příměří a v neděli v tradičním poselství Urbi et Orbi (Městu a světu) nepřímo kritizoval Rusko za to, že Ukrajinu zatáhlo do krutého a nesmyslného konfliktu.

Argentinský novinář se papeže nyní zeptal i na to, proč při odsuzování konfliktu na Ukrajině nezmínil ruského prezidenta Vladimira Putina. Papež odpověděl, že hlava katolické církve lídry států nezmiňuje.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s narovnáním práv stejnopohlavních párů ve svazku nazvaném partnerství, místo manželství?
Ano
41%
 
Ano, ale bez možnosti osvojení dětí
8%
 
Ne, jsem pro název manželství
8%
 
Nesouhlasím s těmito svazky
36%
 
Současný zákon o registrovaném partnerství bych neměnil
7%
 
(Počet hlasů celkem: 353)