Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V katedrále sv. Víta uloží relikvii posledního českého krále Karla I.

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 22. dubna 2022 12:22
V katedrále sv. Víta uloží relikvii posledního českého krále Karla I.

Blahoslavený císař Karel I.
Autor: Wikipedia.org

Praha - Ke 100. výročí úmrtí posledního českého krále a rakouského císaře, blahoslaveného Karla I. Rakouského (1887 až 1922) bude v neděli v katedrále sv. Víta na Pražském hradě uložena jeho relikvie. Prahu při té příležitosti navštíví jeho vnuk Karel Habsburský, který je stejně jako jeho děd členem rytířského Řádu sv. Jiří. V sobotu Prahou projde průvod složený z několika stovek řádových rytířů. ČTK o tom za organizátory informoval Martin Hamšík.

Karel I. usedl na trůn na podzim roku 1916 po smrti císaře Františka Josefa. Jako devětadvacetiletý muž měl plán co nejrychleji uzavřít mír a reformovat zkostnatělý stát. Nový styl vládnutí se mu prosadit nepodařilo. O dva roky později se monarchie po prohrané válce rozpadla a Karel se musel vzdát moci. Neúspěšně se ještě pokusil získat alespoň uherskou korunu. Zemřel v exilu na zápal plic ve 34 letech.

Slavnosti, které i v ČR připomenou 100. výročí smrti Karla I., vyvrcholí v neděli v 10:00 uložením jeho ostatků v katedrále sv. Víta. Poslední český král byl v roce 2004 papežem Janem Pavlem II. blahoslaven a jako český panovník – světec se připojil ke svým přemyslovským předkům, sv. Ludmile a sv. Václavu, uvedl zástupce české pobočky řádu Michael Heres.

Ostatky Karla I. byly již před třemi týdny uloženy také do kaple olomoucké katedrály sv. Václava. Ostatkem se chápe některá část těla, nejčastěji jde o úlomky kostí, někdy ale třeba také kousek oděvu napuštěného krví světce. Získávají se z různých míst, která jsou se světci spojena.

Řád sv. Jiří je rytířským řádem habsbursko-lotrinské dynastie, sídlo má ve Vídni a pobočky v deseti evropských zemích. Jeho velmistrem dnes je hlava rodu, Karel Habsbursko-Lotrinský. Kořeny řádu sahají až do roku 1308 a jeho velmistry byli i čeští králové a římští císaři, Karel IV., Zikmund Lucemburský a Václav IV., a také Karel I.

Od doby císaře Maxmiliána I. je titul velmistra řádu spojen s dynastií Habsburků. V roce 1917 císař Karel I. ustanovil řád jakožto světský rytířský řád. V roce 2011 byl ustaven Řád sv. Jiří – evropský řád Domu habsbursko-lotrinského v jeho současné podobě. Řád má dnes komunity zvané komendy v Rakousku, v Německu, v Itálii, v Chorvatsku, ve Slovinsku,v Maďarsku, v Srbsku a v Británii. Česká komenda byla vyhlášena v roce 2019.

Karel Habsburský je evropský politik a podnikatel, vnuk Karla I. a syn evropského politika Otty Habsburského. V letech 1996 až 1999 byl poslancem Evropského parlamentu.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Považujete požadavky německé katolické církve za přehnané?
Ano, nejsou v souladu s tradicí a vývojem v celé církvi
39%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, odpovídají současné realitě a znamení doby
57%
 
Spíše ne
2%
 
(Počet hlasů celkem: 217)