Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Ukrajinské běženkyně pekly ve Štolmíři na Kolínsku velikonoční pasku

Kraje: Středočeský / kir / ČTK / 22. dubna 2022 12:37
Ukrajinské běženkyně pekly ve Štolmíři na Kolínsku velikonoční pasku

Ukrajinská velikonoční paska
Autor: www.vseokoreni.cz/recepty/paska

Praha - Stovka pravoslavných věřících, zejména ukrajinských běženkyň z Českého Brodu a okolí, začala dnes ve Štolmíři u Českého Brodu s přípravou na Velikonoce. U místního kostela sv. Havla se sešly desítky věřících ke svěcení pasky a dalších tradičních ukrajinských velikonočních pokrmů. Ráno Ukrajinky zadělaly zhruba na 100 kusů tradičního pečiva, které pak společně pekly v místní chlebové peci. Za sdružení M’am’aloca, které se na organizaci podílí, to ČTK sdělil Jiří Stuchl.

"Paska je podobná našemu mazanci z kynutého těsta, muselo se tedy zadělat hned brzy ráno a kolem poledne jsme začali péct," uvedl Stuchl. Chlebovou pec ve Štolmíři postavili místní v roce 2013 jako repliku barokní veřejné obecní pece z pálených cihel. Pravidelně zde pořádají veřejné pečení, nejčastěji chleba. Ve Štolmíři se dnes podával vegetariánský boršč a lívance, děti zdobily kraslice.

Pasky posvětil duchovní správce pravoslavné obce z nedalekého Mochova Mykola Ončulenko. Podle něj se k pravoslavným bohoslužbám v chrámu sv. Apoštola Bartoloměje v Mochově schází až 800 věřících, často musí stát venku, protože dovnitř se nevejdou.

V Českém Brodě je podle údajů ministerstva vnitra registrováno 222 ukrajinských uprchlíků. Část bydlí v soukromí, pro 54 z nich zajistilo město ubytování na internátě v městské části Liblice. "Právě připravujeme další ubytování pro zhruba 70 lidí v prostorách veterinární nemocnice," sdělil ČTK starosta Českého Brodu Jakub Nekolný (ODS).

Na Ukrajině převládá pravoslavné vyznání. Pro pravoslavné jsou Velikonoce největším svátkem v roce a podobně jako katolíci dodržují před Velikonocemi půst. Oproti katolickým Velikonocům jsou ty pravoslavné o týden posunuty, vyvrcholí tedy v neděli.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byla modlitba za prezidenta v katedrále dostatečně ekumenická?
Ano, oproti tradiční katolické liturgii Te Deum šlo o jasný ekumenický posun
28%
 
Ne, stále převažovala katolická forma obřadu
48%
 
Nevím, nemám na to názor
2%
 
Není to pro mě podstatné
22%
 
(Počet hlasů celkem: 130)