Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež oznámil změny ve vatikánské kurii, vysokou funkci má brněnský rodák

Ze světa / vlu / ČTK / 23. dubna 2022 23:19
Papež oznámil změny ve vatikánské kurii, vysokou funkci má brněnský rodák

Kardinál Michael Czerny
Autor: Wikimedia Commons / Juan della Torre / Creative commons

Vatikán - Papež František dnes jmenoval nové činitele do klíčových postů v ústřední správě římskokatolické církve. Takzvanou kurii přitom před několika týdny reformoval a nově například umožnil, aby vysoké funkce zastávaly ženy. Kanadský kardinál českého původu Michael Czerny například dostal na starost Dikasterium pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, které se zabývá péčí o uprchlíky, životní prostředí, charitativními projekty a boj s covidem-19.

Italská sestra Alessandra Smerilliová se pak stala zástupkyní Czerného, čímž se jako první žena dostala do vedení jednoho z hlavních správních vatikánských úřadů.

Ir John Kennedy povede úřad, který vyřizuje stížnosti vůči činitelům církve kvůli sexuálnímu obtěžování. Do jednoho z nejvyšších míst ve vlivné Kongregaci pro nauku víry se pak dostal Ital Armando Matteo. Jeho šéfem je nyní Luis Ladaria Ferrero, který podle agentury AP zřejmě půjde letos do důchodu, až mu v červenci vyprší jeho pětiletý mandát.

Kanadský kardinál Czerny, který se narodil v Brně a je stejně jako papež jezuita, byl nedávno vyslán jako zástupce Vatikánu na Ukrajinu a na její hranice, aby vyjádřil solidaritu s miliony uprchlíků, kteří utekli před ruskou invazí. Sestra Smerilliová v posledních dvou letech řídila boj Vatikánu s pandemií.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)