Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Hnutí pro život pořádá tradiční pochod, Duka se pak vyjádřil k znásilňování žen na Ukrajině

Domácí zpravodajství / kir / ČTK, red. / 27. dubna 2022 10:27
Hnutí pro život pořádá tradiční pochod, Duka se pak vyjádřil k znásilňování žen na Ukrajině

Ilustrační foto
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Praha - Hnutí Pro život pořádá v sobotu v Praze Pochod pro život, na kterém se scházejí zastánci tradiční rodiny a odpůrci potratů. Na akci dnes pozval na twitteru pražský arcibiskup Dominik Duka, který bude před pochodem předsedat liturgii v katedrále sv. Víta.

Hnutí pro život nedávno vzbudilo pozornost kvůli své reakci na případy znásilňování žen na Ukrajině, kdy se odmítavě postavilo k podávání léků, které ukončí těhotenství po znásilnění. Lidskoprávní organizace následně vyzvaly ministerstvo práce, aby ukončilo s hnutím spolupráci. Duka dnes znásilňování ve válce odsoudil, uvedl ale také, že ženy mají možnost nechtěné dítě donosit a odložit do babyboxu nebo se později se svým traumatem smířit.

Hnutí pro život reagovalo počátkem dubna na snahy aktivistů, kteří zajišťovali znásilňovaným ženám na Ukrajině pilulky, jež lze užít několik hodin po pohlavním styku, a slouží tak jako nouzová antikoncepce. Hnutí na svém twitteru doporučilo místo toho dopravit na Ukrajinu ženám houkadla a pepřové spreje, potrat po znásilnění odmítlo. Příspěvek po vlně kritiky smazalo.

Organizace na podporu žen, rodin a lidských práv minulý týden uvedlo, že toto uskupení vystupuje netransparentně a dlouhodobě usiluje o uzákonění zákazu přerušení těhotenství a omezení práv žen. Hnutí pro život sdružuje odpůrce potratů a zastánce tradiční rodiny. Důrazně odmítá úmluvu proti násilí na ženách a sexuálnímu násilí, staví se proti svazkům homosexuálů. V posledních letech hnutí organizuje kampaň Nesoudíme, pomáháme. Cílí v ní na ženy, které nechtěně otěhotněly.

Kardinál Duka pak na svém blogu uvedl, že znásilňování ve válce není okrajový jev, ale hluboké pošlapávání lidských práv a svobod s nedozírnými následky. Uvedl také, že za svou životní dráhu poznal řadu mužů a žen, kteří "vděčí" za počátek svého života znásilnění. "Nesou si tíži tohoto ´znamení´, protože někteří pocítili, že pro svou matku byli stálou připomínkou zmíněného násilí jakýmsi ´agresorem´. Poznal jsem také i některé tyto matky, které se až po dlouhých letech života v dospělosti a při pohledu na úspěšnou životní dráhu svých potomků s touto bolestí vyrovnaly. Dokonce odpustily i pachateli. Nejednalo se však o válečný zločin," uvedl kardinál.

Napsal, že válečné zločiny je nutné vidět v jejich komplexitě. "Problém vyžaduje nejen nestrannost, ale musí být přihlédnuto, že pachatel, příslušník ozbrojených sil, je často také obětí těch nejsilnějších emocí a vášní, kdy hrůza z boje, strach a nenávist ho přivádí doopravdy až k úrovni jakéhosi amoku. Zabíjí bez rozmyslu a ničí vše živé i veškeré hodnoty, které reprezentují protivníka. Což neznamená, že tím je omluven a že by měl být zbaven zodpovědnosti!" míní Duka.

Podle něj je třeba řešit otázku početí nového života tímto bestiálním násilím spíše než se pokoušet řešit, jak tomuto činu předejít. Neodporovat agresorovi podle něj není jediné řešení. "V úctě před velkým počtem mladých dívek i žen, které zaplatily za tuto obranu (před znásilněním) svým životem, považuji za nutné, abychom skutečně vyvinuli co největší úsilí nejenom jak těmto zločinům zabránit, ale také i v úctě pokleknout před těmito vzory statečnosti. Ano je to mimořádné řešení, hrdinské řešení a myslím, že ho také málo zdůrazňujeme," napsal.

Požití pilulky, která ukončí těhotenství, může podle něj ženě traumatizované znásilněním způsobit další trauma a jako východisko uvádí možnost "dát dítěti život a předat takto narozené dítě společnosti, která se jistým způsobem hlásí k určité odpovědnosti za tyto činy. V současné době je tímto řešením forma babyboxů," uvedl.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s narovnáním práv stejnopohlavních párů ve svazku nazvaném partnerství, místo manželství?
Ano
41%
 
Ano, ale bez možnosti osvojení dětí
8%
 
Ne, jsem pro název manželství
8%
 
Nesouhlasím s těmito svazky
36%
 
Současný zákon o registrovaném partnerství bych neměnil
7%
 
(Počet hlasů celkem: 359)