Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Skoro třetina obyvatel jižní Moravy je věřících, ukázalo sčítání lidu

Kraje: Jihomoravský / kir / ČTK / 28. dubna 2022 9:12
Skoro třetina obyvatel jižní Moravy je věřících, ukázalo sčítání lidu

Ilustrační foto
Autor: www.czso.cz/csu/scitani2021

Brno - Sčítání lidu v roce 2021 ukázalo, že v Jihomoravském kraji je skoro 31 procent obyvatel věřících. V kraji žije téměř 1,2 milionu obyvatel. Přes 41 procent bylo bez náboženského vyznání a 28 procent obyvatel kraje se k otázce náboženské víry nevyjádřilo. V tiskové zprávě to uvedl Karel Adam z Krajské pobočky Českého statistického úřadu v Brně. Při sčítání před deseti lety bylo 28,7 procenta věřících, 28,9 procenta bez víry a 42,4 procenta informaci neuvedlo.

Největší skupina obyvatel v počtu téměř 496.000, což je 41,4 procenta, je bez náboženské víry. "Věřící hlásící se k některé konkrétní církvi či náboženské společnosti představovali v počtu 230.000 celkem 19,3 procent populace a dalších 134.000, což je 11,2 procenta, se označilo jako věřící, ale nehlásili se ke konkrétní církvi nebo náboženské společnosti," uvedl Adam. Dodal, že věřící tak v součtu tvoří 30,5 procenta, ať už se hlásí ke konkrétní církvi, či nikoliv. Nejvíce věřících se přihlásilo k Církvi římskokatolické.

Možnosti nevyjádřit se k otázce náboženství, protože odpověď nebyla povinná, využilo 336.800 obyvatel, což představuje 28 procent celkového počtu obyvatel kraje. Z hlediska členění odpovědí podle pohlaví byl mezi muži vyšší podíl bez náboženské víry oproti ženám. "U mužů byla vykázaná i vyšší neochota odpovídat na tuto otázku," poznamenal Adam.

Nejvyšší podíl věřících hlásících se k některé z církví byl na Hodonínsku a konkrétně v obci s rozšířenou působností Veselí nad Moravou. Nejvyšší podíl věřících nehlásících se ke konkrétní církvi byl v Brně, kde byl spolu s Mikulovem zároveň nejvyšší podíl lidí bez náboženské víry. Na Znojemsku byl zase nejvyšší podíl lidí, kteří na otázku ohledně víry neodpověděli.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Vnímáte ve velkých městech anonymní prožívání víry?
Ano
73%
 
Spíše ano
7%
 
Ne
20%
 
Spíše ne
0%
 
(Počet hlasů celkem: 15)