Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Papež František zvolil k popisu rozhovoru s patriarchou Kirillem nevhodný tón, tvrdí Moskva

Ze světa / vlu / ČTK / 5. května 2022 8:46
Papež František zvolil k popisu rozhovoru s patriarchou Kirillem nevhodný tón, tvrdí Moskva

Vladimír Putin a moskevský patriarcha Kirill
Autor: Wikipedia.org / Wikipedia Commons

Moskva - Vedení ruské pravoslavné církve se včera ohradilo proti výrokům papeže Františka, který v úterý popsal svůj březnový rozhovor s moskevským patriarchou Kirillem. Podle Moskvy papež referoval o jednání chybným tónem a zkreslil jeho obsah, píše deník Corriere della Sera. Ruská pravoslavná církve dodala, že výstup neposloužil k dialogu s Římem.

Papež v rozhovoru pro italský deník Corriere della Sera řekl, že vyzval patriarchu Kirilla, aby se nestal „Putinovým ministrantem“. Oba církevní hodnostáři spolu naposledy jednali v březnu přes videokonferenci zhruba 40 minut. „Prvních dvacet minut mi Kirill s papírem v ruce přečetl všechna odůvodnění války. Vyslechl jsem si to a řekl jsem mu: vůbec tomu nerozumím,“ řekl papež s tím, že hlavu ruské pravoslavné církve vyzval, aby nepoužívala „řeč politiků“.

„Je politováníhodné, že papež František si měsíc a půl po jednání s patriarchou Kirillem vybral špatný tón při líčení obsahu tohoto rozhovoru,“ reagovalo dnes vedení ruské pravoslavné církve. Podle něj takové mediální výstupy nepřispívají ke konstruktivnímu dialogu s Vatikánem. Moskva tvrdí, že ruský patriarcha chtěl papežovi popsat širší souvislosti konfliktu na Ukrajině počínaje protesty z roku 2014.

Oba církevní hodnostáři měli na plánu se setkat letos v červnu v Jeruzalémě. Jednalo by se o jejich druhé osobní setkání. Papež však v úterním rozhovoru uvedl, že schůze byla přeložena na neurčito.

Evropská komise dnes navrhla zavést sankce proti patriarchovi Kirillovi za jeho veřejnou podporu ruské agresi proti Ukrajině. Na sankčním seznamu se již nyní nachází stovky ruských, politiků, vojáků či podnikatelů, kteří se podílí či schvalují invazi. Pokud návrh členské země schválí, tak Kirill nebude smět cestovat do států unie a úřady mu v EU zmrazí majetek.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
67%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
0%
 
Ne
0%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
33%
 
(Počet hlasů celkem: 3)