Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Ministerstvo kultury neodebere registraci odnoži ruské pravoslavné církve v Česku

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 5. května 2022 9:39
Ministerstvo kultury neodebere registraci odnoži ruské pravoslavné církve v Česku

Ilustrační foto
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Praha - Ministerstvo kultury (MK) neodebere registraci odnoži ruské pravoslavné církve v Česku. Na základě vyjádření nejvyššího představitele ruské pravoslavné církve, moskevského patriarchy Kirilla, který podporuje ruskou invazi na Ukrajině, dostalo MK podnět k odebrání registrace. Ministerstvo si vyžádalo od zástupců církve vyjádření a odpovědi na otázky týkající se postoje církve k válečnému konfliktu. Na základě odpovědí neshledalo důvody k odebrání registrace, sdělila ČTK Petra Hrušová z tiskového odboru úřadu.

Úřad podvorje patriarchy moskevského a celé Rusi zastupuje Ruskou pravoslavnou církev v České republice a organizuje duchovní službu těm pravoslavným věřícím, kteří patří do jurisdikce moskevského patriarchátu, uvádí Religionistická encyklopedie na webu Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Podvorje vzniklo roku 1979 při farnosti s chrámem nejpřednějších apoštolů Petra a Pavla v Karlových Varech a roku 2007 získalo od MK registraci. Podle encyklopedie bylo podvorje registrováno vzhledem k českému církevnímu právu nesystémově, protože jde vlastně o servisní úřad, nikoli standardní církev či náboženskou společnost.

Ke karlovarskému podvorje se hlásí prakticky výlučně Rusové a další imigranti ze zemí bývalého Sovětského svazu, jejichž počet v posledním desetiletí významně narostl. Druhé české podvorje bylo v 90. letech 20. století zřízeno při ruském velvyslanectví v Praze. Někteří Ukrajinci se však naproti tomu hlásí k Pravoslavné církvi v českých zemích a na Slovensku, jejíž tradice začala v tehdejším Československu ve 20. letech 20. století.

Nejvyšší představitel pravoslavné církve v ČR a na Slovensku, prešovský arcibiskup Rastislav, v prvních dnech invaze Ruska na Ukrajinu uvedl, že dění sleduje s bolestí a zármutkem. „Chceme doufat, že historické a duchovní vazby mezi Ukrajinou a Ruskem napomůžou zúčastněným stranám vyřešit vzniklý konflikt ne násilím, bojovým pustošením a nesmyslnými ztrátami na lidských životech, ale právě naopak – úsilím o mír a připraveností jednat a hledat přijatelná východiska,“ uvedl.

Patriarcha Kirill, který je blízkým spojencem prezidenta Vladimira Putina, opakovaně vystoupil s obhajobou invaze. Válku, kterou Kreml označuje jako „speciální vojenskou operaci“, patriarcha vnímá jako hráz proti západní liberální kultuře. Při dubnové bohoslužbě v Moskvě vyzval ruské vojáky, aby bránili svou mírumilovnou zemi tak, jak to umí jen Rusové. Kirill řekl přítomným vojákům, že Rusko je „mírumilovná země“, která válkou velmi trpí.

Skoro dvě stovky duchovních ukrajinské pravoslavné církve podřízené moskevskému patriarchátu požadují postavit Kirilla před mezinárodní církevní soud. Papež František nedávno zrušil plánovanou schůzku s Kirillem, neboť by podle něj neměla smysl. Řekl ovšem, že je připraven udělat všechno pro to, aby nynější válka skončila, a že vatikánská diplomacie v tomto směru dělá, co může.

František se s Kirillem setkal v roce 2016 v Havaně, byla to první schůzka hlavy katolické církve a předního lídra církve pravoslavné od takzvaného velkého schizmatu z roku 1054. Tehdy se křesťanská církev rozpadla na část, která uznává za svou hlavu papeže, a pravoslavnou či ortodoxní, jež je volně podřízena konstantinopolskému patriarchovi. Ruský patriarcha Kirill tak formálně hlavou pravoslaví není, jeho autorita ale vyplývá z počtu ruských věřících.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
69%
 
Ano, ale až bude po válce
6%
 
Ne
18%
 
Nevím
6%
 
(Počet hlasů celkem: 348)