Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Ostravské muzeum získá chanukový svícen z vypálené ostravské synagogy

Kraje: Moravskoslezský / kir / ČTK / 5. května 2022 17:06
Ostravské muzeum získá chanukový svícen z vypálené ostravské synagogy

Detail památníku vypálené synagogy v Ostravě
Autor: https://ostrava.rozhlas.cz/ / Petra Štrymlová

Ostrava - Ostravské muzeum získá do svých sbírek chanukový svícen, který byl kdysi součástí vybavení dnes už neexistující ostravské synagogy. Zachráněn byl z trosek budovy vypálené na příkaz nacistů v roce 1939. Do Ostravy se svícen vrací po více než 70 letech. ČTK to dnes řekla pracovnice muzea Hana Kölblová.

Chanukový svícen se v synagogách zapaluje během osmidenního židovského svátku Chanuka. Někde je také podle počtu ramen označovaný jako osmiramenný nebo devítiramenný. Ten ostravský je osmiramenný a má za sebou zajímavý příběh.

"Svícen obdržíme od paní Lilly Reiser. Její otec svícen zachránil z trosek vyhořelé ostravské synagogy. Následně byla chanuka pečlivě uschována a po válce odvezena do Izraele, poté do USA a nyní se po letech vrací zpět do Ostravy," řekla Kölblová.

Hlavní ostravská synagoga byla v roce 1879 postavena v historizujícím stylu podle návrhu Franze Böhma. Budovu charakterizovaly dvě věže zakončené velkými báněmi s šesticípými hvězdami. V noci z 12. na 13. června 1939 nacisté hlavní ostravskou synagogu vypálili a koncem srpna téhož roku vydal stavební úřad příkaz k demolici. Hlavní ostravskou synagogu dnes připomíná už jen dřevěný památník umístěný u vjezdu do zadního traktu obchodního domu Laso.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byla modlitba za prezidenta v katedrále dostatečně ekumenická?
Ano, oproti tradiční katolické liturgii Te Deum šlo o jasný ekumenický posun
28%
 
Ne, stále převažovala katolická forma obřadu
49%
 
Nevím, nemám na to názor
2%
 
Není to pro mě podstatné
21%
 
(Počet hlasů celkem: 131)