
V Praze dnes začínají barokní Svatojánské slavnosti Navalis
Kultura / vlu / ČTK / 14. května 2022 15:16Praha - V Praze dnes začínají Svatojánské slavnosti Navalis připomínající Jana Nepomuckého, nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody. Odpoledne se na náplavce u Hergetovy cihelny uskuteční chorvatské odpoledne s koncerty folklorních souborů z Chorvatska, Ukrajiny a Moravy či s vystoupením benátských masek. Návštěvníkům se představí historické lodě z řeky Neretvy z chorvatského města Metković, jehož je svatý Jan Nepomucký patronem. Chrání obyvatele kolem řeky proti velké vodě a malárii.
Akce bude pokračovat v neděli, kdy se odpoledne uskuteční slavnostní zdobení koní a žehnání koním a jezdcům na Hradčanském náměstí. Vystoupí tam také folklorní, taneční a hudební uskupení z Moravy a Chorvatska. Vpodvečer se koná mše ve svatovítském chrámu, po které vyrazí svatojánské procesí z katedrály na Karlův most. Během procesí podle organizátorů proletí parašutista Marek Rahbani pod pilířem Karlova mostu v místech, kde bylo shozeno tělo Jana Nepomuckého do Vltavy. Krátce na to odstartuje regata chorvatských lodí, na programu je i plavba otužilců.
Vrcholem akce bude tradiční večerní koncert na hladině Vltavy pod Karlovým mostem.
Slavnosti Navalis vycházejí z původních pražských barokních slavností datovaných od roku 1715. Svatojánský spolek je v obnovené tradici pořádá od roku 2009. Loni a předloni se akce kvůli epidemii covidu-19 uskutečnila v omezené podobě.
Jan z Pomuka, dnes nazývaný Jan Nepomucký, se narodil mezi lety 1340 až 1350 a zemřel v roce 1393. Tělo umučeného generálního vikáře pražského arcibiskupa nechal svrhnout z Karlova mostu do Vltavy král Václav IV. Dodnes není zcela jasné, proč Nepomucký upadl v nemilost a skončil na mučidlech.
Nepomuckého kult se objevil v 17. století, svatořečen byl v roce 1729. Postupně se zařadil mezi nejvýznamnější české světce. Je patronem právníků, lodníků, vorařů, mlynářů, zpovědníků a mostů, pro katolíky symbolem mlčenlivosti, odvahy a spolehlivosti.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Přispět nám můžete i v kryptoměnách:
Související zprávy a články
Pražské arcibiskupství nabízí k prodeji za 75 milionů korun Jindřišskou věž
18. 10. 2022 11:08Františkáni si připomněli výročí blahořečení Čtrnácti pražských mučedníků
Aktuální zprávy

Pražské arcibiskupství do roku 2025 investuje do nájemného bydlení tři miliardy korun
24.09.2023 7:20Představitelé katolické církve ve Švýcarsku chtějí ustanovit speciální soud pro sexuální násilí
23.09.2023 22:19Papež František ve francouzské Marseille sloužil bohoslužbu a setkal se i s Makronem
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
Přispět nám můžete i v kryptoměnách: