Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Krkonošským střediskem Harrachov po 80 letech znovu znějí zvony

Kraje: Liberecký / kir / ČTK / 16. května 2022 10:05
Krkonošským střediskem Harrachov po 80 letech znovu znějí zvony

Ilustrační foto
Autor: Christnet.eu / Jan Kirschner

Harrachov (Jablonecko) - Krkonošským střediskem Harrachov po 80 letech znovu znějí zvony. Pro kostel svatého Václavem mučedníka je vyrobili ve zvonařské dílně Petra Rudolfa Manouška. Nejmenší je zasvěcený Panně Marii, střední sv. Václavovi a největší, bezmála čtvrttunový, zasvětili Bohu. V neděli před polednem je vyzvedl jeřáb do zvonice. Poprvé se zvony rozezněly ve 14:00, to je ještě rozhoupal silou svých paží zvonař. Příště už se o vyzvánění postarají stroje, řekl ČTK administrátor zdejší farnosti Ivo Kvapil.

Harrachovský kostel přišel o své zvony už za první světové války, nové pak do zvonice osadili v roce 1922. Dlouho tam ale nevydržely, podle emeritního ředitele Krkonošské muzea v Jilemnici Jana Luštince přišel kostel znovu o své tři zvony za druhé světové války. V roce 1942 je zrekvírovali podobně jako zvony velké části kostelů v kraji. Zatímco na jiné kostely se ale v minulých letech zvony vrátily, harrachovský kostel se jich dočkal až po 80 letech. Zvonit měly už loni na podzim na svatého Václava, vše ale zkomplikoval koronavirus.

Administrátor přiznal, že když před 20 lety do farnosti přišel, byly zvony tím prvním, co chtěl Harrachovu vrátit. „Byly ale důležitější věci, kostel byl ve velmi špatném stavu, nutně potřeboval opravit střechu, na zvony tak došlo až teď,“ řekl Kvapil. Tři zvony přišly zdejší farnost i s instalací na 1,2 milionu korun. „Něco jsme vybrali ve veřejné sbírce, něco máme z farnosti, něco nám přidalo město Harrachov,“ doplnil. Zhruba 400.000 korun bude podle faráře ještě třeba doplatit, sbírka proto bude pokračovat.

Na nové zvony přispělo i město, z rozpočtu dalo 100.000 korun. „Řekli jsme si, že bychom se měli podílet na takové věci, že to je o doplnění kulturní památky o něco, co tam 80 let chybí,“ řekl starosta Jaroslav Čech (ANO). Radnice podle něj financovala i některé opravy kostela a statický posudek. Město je podle Čecha připraveno kostel dál podporovat. V nejbližší době bude třeba zrekonstruovat zdejší varhany, nástroj už není v dobrém stavu, náklady Kvapil odhaduje na 800.000 korun.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s narovnáním práv stejnopohlavních párů ve svazku nazvaném partnerství, místo manželství?
Ano
41%
 
Ano, ale bez možnosti osvojení dětí
8%
 
Ne, jsem pro název manželství
8%
 
Nesouhlasím s těmito svazky
36%
 
Současný zákon o registrovaném partnerství bych neměnil
7%
 
(Počet hlasů celkem: 359)