Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V Prostějově se otevřela výstava mapující podobu synagogy, dnešního Husova domu

Kraje: Olomoucký / kir / ČTK / 27. května 2022 13:23
V Prostějově se otevřela výstava mapující podobu synagogy, dnešního Husova domu

Nová synagoga (Husův dům) v Prostějově
Autor: www.prostejov.eu

Prostějov - V Prostějově se otevřela výstava mapující podobu bývalé zdejší nové synagogy, dnešního Husova sboru. Její vizualizaci formou virtuální rekonstrukce zachytila absolventka Technické univerzity ve Vídni Irene Moserová. Vzhled svatostánku v minulosti i v současnosti podrobně mapují také detailní informace na deseti panelech. Výstava připomíná 80. výročí transportů židovských spoluobčanů do koncentračních táborů, informovali ČTK zástupci Muzea a galerie v Prostějově.

Původně nová synagoga v sousedství židovské modlitebny Bet ha-midraš byla postavena židovskou obcí roku 1904 jako náhrada za zbořenou starou synagogu. Návrh vypracoval přední vídeňský architekt Jakob Gartner. Za okupace byla zničena a vydrancována. Po válce budovu odkoupila Církev československá husitská a v letech 1946 až 1949 ji nechala radikálně přestavět podle projektu olomouckého architekta Huberta Austa.

Jádrem virtuální rekonstrukce prostějovského templu je 3D model a vizualizace, výsledkem jsou fotorealistické obrázky dnes už neexistujících prostor synagogy. "Technická univerzita ve Vídni se projektu virtuálních rekonstrukcí synagog v Evropě věnuje systematicky a Prostějovem se tato sbírka rozrostla o další objekt," uvedla autorka Irene Moserová, která virtuální rekonstrukci prostějovské synagogy zpracovala ve své diplomové práci.

Podkladem byly podle ní nejen originální plány synagogy, ale také plány přestavby do podoby kostela Církve československé husitské architekta Huberta Austa z roku 1949. "Plány přestavby jsou zajímavé především proto, že budova byla znovu přeměřena předtím, než byla stavebně pozměněna. Takže plány přestavby do podoby husitského kostela sloužily svým způsobem jako kontrola, respektive jako potvrzení původních rozměrů synagogy. Tím byly eliminovány případné nepřesnosti," doplnila Moserová.

Výstava je součástí připomenutí letošního 80. výročí transportů, kdy z více než 1200 místních židů přežila koncentrační a vyhlazovací tábory pouze stovka z nich. Lidem tragické osudy symbolicky připomíná v ulicích města ode dneška i 15 dalších kamenů zmizelých. "Chceme jednak připomenout tragický osud prostějovských Židů, zároveň však zdůraznit, že záměr nacistů vymazat tuto komunitu z paměti, se naštěstí nezdařil; naopak, připomínáme si život, bohatou tvůrčí činnost a přínos židovského obyvatelstva pro Prostějov. Výstavba nové synagogy, která existuje dodnes, byť v přestavěné podobě, byla jedním ze symbolů významu židovské obce v Prostějově," uvedla za spolek Hanácký Jeruzalém Jana Gáborová.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 210)