Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Martin C. Putna ve středu v Maiselově synagoze představí knihu Modlitby českožidovské

Kultura / vlu / Vlastní zpráva / 30. května 2022 21:31
Martin C. Putna ve středu v Maiselově synagoze představí knihu Modlitby českožidovské

Martin C. Putna
Autor: Wikipedia.org

Praha - Ve středu v 19:00 se v pražské Maiselově synagoze uskuteční představení nové knihy Modlitby českožidovské. Kniha je výběrem literárně-modlitebních textů dvou výrazných českožidovských autorů Jiřího Langera a Jiřího Ortena.  Sestavil ji a doprovodil svými texty literární historik Martin C. Putna, který se zaobírá evropskými a českými duchovními dějinami.

„Jiří Langer a Jiří Orten představují dva póly židovství a češství , literatury a víry: Langer se z modernity vrací k chasidství, ale občas ho vykládá velemoderně. Orten se ze židovských tradic téměř vyvázal, ale pod tlakem blížícího se šoa se vrací k Písmu.

Modlitby českožidovské jsou uspořádány podle liturgického roku judaismu: K jednotlivým svátkům jsou přirazeny modlitby ladící tématem či náladou. Dva modlitebníci jsou doplněni na dvojí „minjan“, modlitební desítku: V první znějí úryvky z děl dalších českožidovských autorů, od obrozence Kappera po Ortenovy druhy. Druhou desítku tvoří úryvky těch, kdo se s židovskou zbožností rozešli, a přece v nich pracuje – či těch, kteří k židovství rodem nepatřili, ale zamilovali si dům izraelský, jeho víru a poezii,“ stojí v anotaci knihy od nakladatelství Biblion, které ji vydává v rámci malé edice klasiků.

Knihu zítra na akci pořádané  Židovským muzeum v Praze představí její editor Martin C. Putna. Ukázky přednese student DAMU Jakub Rajdl Felix.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
52%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
26%
 
(Počet hlasů celkem: 93)