Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Evangelické kostely rozezní hudba a zpěv z nového zpěvníku

Domácí zpravodajství / kir / e-cirkev.cz, red / 5. června 2022 0:41
Evangelické kostely rozezní hudba a zpěv z nového zpěvníku

Nový evangelický zpěvník
Autor: www.e-cirkev.cz

Praha - Českobratrská církev evangelická má po více než 40 letech nový zpěvník. Přivítá jej při slavnostních bohoslužbách 5. června od 15 hodin v pražském evangelickém kostele U Salvátora (Salvátorská 1045/1, Praha 1). Zpěvník obsahuje téměř 800 písní a textů. Na jeho přípravě se podílelo převážně dobrovolnicky více než 30 lidí. K dispozici je vedle knižního vydání také mobilní aplikace a celá řada dalších materiálů.

Cílem těch, kdo zpěvník připravovali, bylo uchovat to nejlepší ze vzácné tradice českobratrského zpěvu a zároveň dát dostatečný prostor nové tvorbě současných českých i zahraničních autorů. Zpěvník na 1200 stranách obsahuje 789 písní a dalších textových útvarů. Pestrost se projevuje také zařazením zcela nových forem (nejen) bohoslužebného zpěvu.

„Chceme-li být církví živou, která hledá způsoby vyznání pro nové generace a novou dobu, musíme se pokoušet vyrušit se ze zaběhnutého klidu a zkoušet řadu dlouho používaných vyznání formulovat nově, hledat novou řeč i nové hudební vyjádření,“ říká Miloslav Esterle, hudebník, pedagog a předseda přípravné skupiny.

Na přípravě zpěvníku pracovala převážně dobrovolnicky osmičlenná tvůrčí skupina podporována mnoha dalšími spolupracovníky. V pozdější fázi přípravy díla se připojili také experti z oblasti hymnologie, grafiky a typografie, notové sazby či práva. Celkem v průběhu času na zpěvníku pracovalo přes 30 lidí.

Autorský tým čelil v průběhu přípravy řadě výzev. Například nesmírně složité a také nákladné agendě autorských práv. Ta musela být ošetřena u bezmála 600 písní. Nezbytné byly v dnešní době také digitální výstupy, zpěvník si tak můžete prohlížet i na internetu nebo zpívat z mobilní aplikace. Současně se zpěvníkem vyšel i tzv. chorálník, tedy soubor doprovodů pro varhany či klávesové nástroje. Volání po zpřístupnění snazších doprovodů pro obecnější využití bylo vyslyšeno přípravou zvláštního tzv. kytarového doprovodníku, který obsahuje v elektronické podobě akordické značky u téměř všech písní.

Z nového zpěvníku se už nyní zpívá ve většině farních sborů Evangelické církve. Pořídit si ho samozřejmě mohou také jednotlivci, například v e-shopu Nakladatelství Kalich. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 281)