Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Brněnskou diecézi po mši v plné katedrále řídí nový biskup Pavel Konzbul

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 1. července 2022 10:08
Brněnskou diecézi po mši v plné katedrále řídí nový biskup Pavel Konzbul

Brněnský biskup Pavel Konzbul
Autor: Člověk a víra / Dušan Kadlec

Brno - Brněnskou diecézi od středy řídí nový biskup Pavel Konzbul. Funkci kanonicky převzal při mši v katedrále na Petrově. Pastýřskou berlu mu předal kardinál Dominik Duka. Od emeritního biskupa Vojtěcha Cikrleho dostal štafetový kolík se slovy, aby „dobrý boj bojoval, běh dokončil, víru zachoval“. Slavnost za účasti mnoha církevních hodnostářů se konala v den svatých Petra a Pavla, patronů katedrály i celé diecéze. Chrám byl plný lidí už desítky minut před mší.

Kázání věnoval Konzbul apoštolům Petru a Pavlovi. Připomněl jejich odlišné povahy a rozdílný přístup k šíření víry. „Oba tyto typy musí kráčet ruku v ruce. Ten, který zachovává a uchovává, i ten, kdo kráčí dopředu,“ řekl Konzbul.

Biskup v kázání citoval z církevních otců, ale zmínil také fiktivního českého velikána Járu Cimrmana, konkrétně jeho výrok „Budoucnost patří aluminiu“! Doplnil, že hliník je chemicky odolný, lehký a elektricky vodivý.

„Pokud budeme mít odolnou víru jako svatý Pavel, pokud dokážeme být vodiví pro boží odpuštění jako svatý Petr a to všechno budeme dělat s apoštolskou lehkostí, tak dříve nebo později začneme v životě pociťovat Kristova slova, která jsou napsána na průčelí naší katedrály: Vždyť mé jho netlačí a mé břemeno netíží,“ řekl Konzbul. Po skončení mše dostal před katedrálou „hobla“ - skupina mužů jej několikrát vyhodila do vzduchu.

Brněnská diecéze existuje od roku 1777, Konzbul je čtrnáctým biskupem. Jeho předchůdce Cikrle zastával biskupský úřad od roku 1990. Duka dnes řekl, že Cikrle s diecézí prakticky „srostl“, a to v očích věřících, ale také ostatních českých a moravských biskupů.

Loni v srpnu oslavil Cikrle 75. narozeniny, což je věk, kdy církevní představitelé většinou odcházejí na odpočinek. Cikrle tak už loni odeslal papeži Františkovi abdikační dopis. Papež se letos rozhodl jmenovat do čela diecéze dosavadního pomocného biskupa a generálního vikáře, šestapadesátiletého Konzbula. Ještě než se stal knězem, vystudoval Konzbul elektrotechniku a pracoval jako vědec. Kněžské svěcení přijal v roce 2003.

Biskupství dnes také oznámilo, že novým generálním vikářem brněnské diecéze bude po Konzbulovi Pavel Kafka, dosavadní administrátor farností Domašov a Svatoslav. Biskupským vikářem pro pastoraci a vzdělávání se stane velkomeziříčský farář a děkan Pavel Šenkyřík. Ve funkci nahradí kanovníka Romana Kubína, který odchází do Prahy na pozici ředitele Sekce pro mládež České biskupské konference.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 192)