Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Kaplan znojemské nemocnice navštívil od listopadu kolem 5600 pacientů

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 1. července 2022 23:16
Kaplan znojemské nemocnice navštívil od listopadu kolem 5600 pacientů

Kaplan Martin Veselý
Autor: Nemocnice Znojmo

Znojmo - Nemocnice Znojmo od loňského roku zaměstnává kaplana Martina Veselého. ČTK řekl, že od listopadu k dnešku navštívil asi 5600 pacientů. Podle něj s ním pacienti řeší život, obavy a strach, ale společně se také smějí. Veselý uvedl, že je nejtěžší vidět u pacientů ztrátu naděje. Nemocnice má ročně přes 16.000 hospitalizovaných. Pracuje v ní kolem 1100 zaměstnanců.

Kaplan slouží v nemocnici v pracovní dny. Vyhledávají ho nejen pacienti, ale i personál. „Jsem zde pro všechny, jak pro zdravotnický, tak i nezdravotnický personál, nejen pro lidi spirituálně orientované, ale stejně tak pro ateisty,“ uvedl Veselý, který v minulosti docházel do nemocnice jako dobrovolník, loni ho nemocnice zaměstnala.

Denně navštíví asi 40 pacientů, někdy na pokoji mluví s více lidmi. „Vypracoval jsem si harmonogram, abych během týdne navštívil všechna lůžková pracoviště nemocnice s tím, že v pondělí sloužím ve staré nemocnici na odděleních dlouhodobě nemocných, kde si bytostně uvědomuji naši lidskou křehkost bytí,“ řekl Veselý.

Lidé s ním nejčastěji probírají život. „Obavy a strach k životu patří. Často se však i smějeme. Pacienti jsou vystaveni stresu. Jsou v novém prostředí, leží v nové posteli a spí s cizími lidmi na pokoji a zažívají ztrátu soukromí. To vše jsou stresové faktory, které se podepisují na psychické odolnosti pacientů,“ popsal kaplan.

U pacientů zažívá i těžké chvíle. „Nejtěžší je vidět ztrátu naděje v přímém přenosu,“ poznamenal Veselý, který se snaží lidem naslouchat a přinášet jim právě naději. „Přináším ji pacientům, blízkým osobám i personálu při překonávání obav, stresujících okolností i při nově vzniklých životních situacích,“ dodal Veselý.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
23%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
23%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 230)