Bohoslužba v Betlémské kapli připomněla Husa i Komenského
Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 6. července 2022 22:01Praha - Bohoslužbou v pražské Betlémské kapli si dnes Církev československá husitská připomněla letošní 607. výročí upálení kněze a myslitele mistra Jana Husa. Bohoslužbu vedl patriarcha církve Tomáš Butta, který ve svém kázání srovnával Husa s Janem Amosem Komenským. Na letošek právě připadá 430 výročí narození učitele národů a posledního biskupa Jednoty bratrské Komenského. Zazněly i prosby za mír na Ukrajině a za slitování za Ukrajince, kteří ztratili své blízké i domovy. Butta vyzval věřící, aby neztráceli odvahu ani odhodlání konat dobro.
Butta připomněl, že jak Hus, tak i Komenský byli učitelé, oba měli vztah ke svému národu a usilovali o povznesení jeho kultury. Oba byli hluboce věřící křesťané a reformátoři. „Hus usiloval o nápravu církve a Komenský o všeobecnou nápravu lidstva jako celku v oblasti vzdělávání, náboženství i politiky,“ popsal. Odlišnost pak spočívá v tom, že Husův život byl zkrácen násilnou smrtí během kostnického koncilu. Oba procházeli utrpením a museli mu čelit ze zdrojů své víry, uvedl Butta.
Připomněl i dva poslední roky zasažené pandemií covidu, současnou obtížnou ekonomickou situaci i válečné konflikty. „O údělu milionů lidí rozhoduje nevyzpytatelnost mocných vůdců,“ podotkl. To pak vede některé lidi k hledání hlubších otázek lidského života, míní. Poukázal na příklady lidí z české historie, kteří dokázali aktivně čelit zkouškám a neztratili naději. „Hus přispěl k evropskému a světovému duchovnímu dědictví svým morálním postojem a příkladem,“ prohlásil. „A Komenského trvalý vklad je jeho jedinečný program výchovy k lidskosti,“ doplnil.
„Neztrácejme odvahu. Neztrácejme odhodlanost konat dobro i přes všechny obtíže, které na nás doléhají a kterým jsme vystaveni, jak nás k tomu vybízejí svým příkladem Hus i Komenský,“ řekl.
Den Husova upálení se v Česku slaví jako státní svátek. Hus byl katolický kněz. Kritizoval však svou církev za odvrácení se od jejích prvotních ideálů, kritizoval kněží žijící v hříchu či kupčení s odpustky. Církví byl označen za kacíře a na kostnickém koncilu 6. července roku 1415 upálen. Jeho smrt vedla posléze v českých zemích k zásadní husitské revoluci. Kromě snah o reformu církve i společnosti je Husovi připisováno autorství traktátu O českém pravopise, zavádějícího diakritická znaménka.
Hus je podle dnešních historiků příkladem zásadovosti, statečnosti, svobody svědomí a ochoty držet se pravdy. Předběhl v mnoha směrech zásady budoucích protestantských reformací.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Přispět nám můžete i v kryptoměnách:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy

V opraveném kostele sv. Ignáce v Jihlavě se koná výstava o předválečné podobě města
8.12.2023 22:31Macron sklízí kritiku za zapálení svíčky na oslavu začátku židovské chanuky v Elysejském paláci
8.12.2023 22:29Cenu za odvahu Nadačního fondu proti korupci získá historik Tomáš Petráček
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
Přispět nám můžete i v kryptoměnách: