Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Ruský patriarcha v Kaliningradu znovu hájil prokremelský kurs

Ze světa / kir / ČTK / 10. července 2022 9:37
Ruský patriarcha v Kaliningradu znovu hájil prokremelský kurs

Moskevský patriarcha Kirill
Autor: Wikipedia.org / Kremlin.ru - The President of Russia Press Office / Wikipedia Commons

Kirill - Ruský patriarcha Kirill znovu obhajoval prokremelský kurs. Zahraniční kritici vystupují proti Rusku "ze žárlivosti a závisti", uvedla hlava ruské pravoslavné církve při návštěvě Kaliningradu. Tato enkláva na západě Ruska je podle Kirilla nejen geografickou, ale i duchovní výspou ruského světa. Informovala o tom agentura Kathpress.

"Jinakost Ruska vzbuzuje žárlivost, závist a rozhořčení, ale my se změnit nemůžeme," řekl při nedělní mši 75letý moskevský patriarcha, který je označován za blízkého spojence prezidenta Vladimira Putina a obhájce jeho politiky vůči Ukrajině. "Samozřejmě, že nás mnozí chtěli - jak se teď říká - reformovat, ale nefungovalo to, ani když se na reformu Ruska vynaložilo tolik úsilí a peněz," dodal s tím, že Rusko zůstalo "Svatou Rusí" patřící "Nejsvětější Matce Boží".

Kaliningradské oblasti popřál, aby jí bůh spolu s celým ruským národem i zemí chránil "před všemi nepřáteli a zloduchy". Enkláva u Baltského moře, vklíněná mezi Litvu a Polsko, se v uplynulých dnech stala předmětem sporu mezi Ruskem a Evropskou unií poté, co Litva zakázala po železnici převážet do oblasti zboží, na které se vztahují unijní sankce. Rusko varovalo, že přijme odvetná opatření.

Během setkání s gubernátorem oblasti Antonem Alichanovem patriarcha řekl, že západní země "z různých důvodů, z nichž většinu nelze racionálně vysvětlit, projevují vůči Rusku krajně nepřátelský postoj". Kaliningrad v tomto ohledu hraje velmi důležitou roli - ne tak politickou ani vojenskou, nýbrž spirituální. Oblast je podle něj "výspou v duchovním smyslu", kde na rozdíl od západní Evropy panuje čilý náboženský život.

Než se v roce 2009 stal hlavou ruské pravoslavné církve, byl Kirill více než 20 let metropolitou smolenským a kaliningradským. Krátce po zahájení útoku na Ukrajinu sloužil v armádním chrámu na předměstí Moskvy bohoslužbu za ruské vojáky. Invazi připodobnil ke hrázi proti západní liberální kultuře, kterou má za úpadkovou zejména kvůli všeobecnému přijímání homosexuality.

Britská vláda v červnu zmrazila Kirillovi majetek ve Spojeném království a zakázala mu vstup do země. Evropská unie se na sankcích proti Kirillovi neshodla pro odpor maďarské vlády konzervativního premiéra Viktora Orbána.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 96)