Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Bývalý hlavní moskevský rabín varoval před nárůstem antisemitismu v Rusku

Ze světa / vlu / ČTK / 28. července 2022 22:56
Bývalý hlavní moskevský rabín varoval před nárůstem antisemitismu v Rusku

Pinchas Goldschmidt
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Jeruzalém - Bývalý hlavní moskevský rabín, který opustil Rusko na protest proti jeho invazi na Ukrajinu, dnes varoval před možným nárůstem antisemitismu v Rusku a řekl, že v zemi se nad Židy stahují „temná mračna“. Informuje o tom agentura AFP.

„Na obzoru je mnoho temných mraků, což je doloženo velkým exodem mnoha členů židovské komunity,“ řekl Pinchas Goldschmidt, který Rusko opustil v březnu a nyní žije v Izraeli.

V on-line chatu s novináři podle AFP zdůraznil, že mnoho Židů opustilo Rusko ze strachu, že by jim v tom v budoucnu zabránila nová železná opona, a vyjádřil obavy, že v Rusku stoupá antisemitismus. „Na židovskou obec v Rusku byl vyvíjen nátlak (…), aby otevřeně podporovala válku. Naše komunita válku nepodporovala,“ řekl.

„V tuto chvíli je pro mě nemožné vrátit se (do Ruska), a kdybych zůstal vrchním moskevským rabínem, nemohl bych mluvit otevřeně, aniž bych ohrozil svou komunitu,“ řekl Goldschmidt. „Rozhodl jsem se zůstat v exilu, dokud se politická situace nezmění,“ dodal.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu přišlo podle Židovské agentury do Izraele 16.000 ruských Židů. Podle Goldschmidta opustilo Rusko od 24. února více než 30.000 dalších osob s dvojím – ruským a izraelským – občanstvím.

Vztahy mezi Ruskem a Izraelem jsou nyní napjaté. Ruské ministerstvo spravedlnosti usiluje o uzavření ruské pobočky neziskové Židovské agentury, která pomáhá Židům s přesídlením do Izraele. Židovský stát tento krok ostře odsoudil. Podle některých mécií ruské úřady tímto represivním opatřením reagují na postoj nové izraelské vlády k invazi na Ukrajinu. Ruské úřady tvrdí, že agentura porušila zákony o ochraně osobních údajů. Soudní slyšení je naplánováno na 19. srpna.

Izrael po ruské invazi na Ukrajinu zaujal opatrný postoj, tehdejší izraelský premiér Naftali Bennett přitom poukazoval na izraelské vztahy s oběma zeměmi. Jeho nástupce Jair Lapid od svého příchodu do funkce na začátku července invazi kritizuje, ale také zůstává opatrný, aby si zachoval vztahy s Moskvou, píše AFP. Izrael chce udržet otevřené komunikační kanály s ruskou armádou v Sýrii, kde podniká nálety proti objektům využívaným Íránci. Moskva je spojencem režimu syrského prezidenta Bašára Asada. V Izraeli žije odhadem více než milion lidí z bývalého Sovětského svazu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 86)