Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Policie v Nikaragui diskriminuje církev

Ze světa / kir / ČTK / 14. srpna 2022 21:40
Policie v Nikaragui diskriminuje církev

Managua - Nikaragujská policie už týden znemožňuje katolickému biskupovi v Matagalpě Rolandovi Álvarezovi opustit své sídlo. Álvarez patří k nejkritičtějším představitelům katolické církve vůči vládě prezidenta Daniela Ortegy a úřady ho viní z aktivit, které destabilizují zemi. Církevnímu hodnostáři vyjádřili podporu další biskupové i věřící, Vatikán zatím k případu mlčí, uvedla agentura AFP.

Álvarez dnes přerušil své několikadenní mlčení, které u části věřících vyvolalo obavy. "Díky Bohu se těším dobrému zdraví," uvedl biskup, který označil počínání policie za "domácí vězení". Dodal, že dostal tisíce solidárních vzkazů.

Álvarez například nedávno kritizoval přerušení provozu pěti katolických radiových stanic v zemi a vyzval úřady, aby přestaly šikanovat katolickou církev. Policie v pátek oznámila, že církevního hodnostáře vyšetřuje kvůli aktivitám, jež měly vést k destabilizaci státu, a z organizování násilnických skupin.

Álvarezovi vyjádřili solidaritu další biskupové ze Střední a Jižní Ameriky. K situaci se ale zatím nevyjádřil papež František, což by část věřících uvítala. Naopak příznivci vlády postup policie proti biskupovi schvalují. "Sutana mu (Álvarezovi) neuděluje imunitu," řekl provládní poslanec Wilfredo Navarro.

Nikaragujská policie brání i dalším kněžím opustit své fary. V březnu pak musel zemi opustit vatikánský velvyslanec Waldemar Sommertag. Podle socioložky Elviry Cuadrové je omezení svobody pohybu biskupa Álvareze "poslední epizodou v přetahované" mezi vládou a katolickou církví, která patří v Nikaragui k nejvěrohodnějším institucím. Vztahy mezi Ortegou a katolickou církví se zhoršily v roce 2018, kdy v zemi vypukly rozsáhlé protivládní protesty. Část katolických hodnostářů, a to včetně Álvareze, se postavila proti vládním represím a církev se nabídla jako zprostředkovatel v rozhovorech mezi vládou a opozicí.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 192)