Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V Den židovských památek otevřeli synagogu v Nové Cerekvi

Kraje: Vysočina / kir / ČTK / 14. srpna 2022 21:47
V Den židovských památek otevřeli synagogu v Nové Cerekvi

Synagoga v Nové Cerekvi
Autor: Wikipedia.org

Nová Cerekev (Pelhřimovsko) - Synagogu v Nové Cerekvi na Pelhřimovsku loni navštívilo 641 návštěvníků. Kvůli pandemii covidu-19 ubylo především organizovaných zájezdů, které se ani letos nevrátily, řekla ČTK průvodkyně Nikola Kudrhaltová. Dnes byly prohlídky synagogy, která je unikátní svým stavebním slohem, díky Dnu židovských památek bezplatné. Přístupný byl také židovský hřbitov. Den židovských památek pravidelně upozorňuje na nepřístupné nebo v posledních letech opravné židovské památky.

Synagogu a hřbitov v Nové Cerekvi vlastní pražská židovská obec, provozuje je obec. Synagoga je otevřená od června do září pravidelně, jindy na objednání.

Monumentální stavba synagogy v poměrně malé obci Nová Cerekev vznikla v roce 1855 na místě původní dřevěné modlitebny. Je postavená v orientálním maurském slohu. Je jediná svého druhu ve střední Evropě. Architektem a stavitelem byl Štěpán Walser, který se nechal inspirovat v Sýrii.

Po válce sloužila stavba jako sklad, v roce 1990 ji koupil soukromý vlastník a od něj pražská židovská obec. Iniciátory záchrany synagogy byli podle Kudrhaltové rodáci z Nové Cerekve - manželé Libuše Hodíková a Ladislav Hodík.

Synagoga podstoupila před několika lety kompletní obnovu za více než 23 milionů korun. Oprava byla součástí projektu obnovy židovských památek Deset hvězd.

Židovská náboženská obec se v Nové Cerekvi ustavila na konci 17. století. Podle Kudrhaltové byla poměrně velká, v polovině 19. století se 160 členy tvořila 13 procent obyvatel obce. Nyní má Nová Cerekev asi 1100 obyvatel.

V Den židovských památek se po celém Česku otevřelo veřejnosti přes 50 židovských památek. Nově je mezi nimi také devět židovských hřbitovů, které byly v posledních letech knižně zpracovány v edici Even zikaron – paměť židovských náhrobních kamenů. Uvedli to pořadatelé na svém webu. Kromě telčského je v knize z Vysočiny uvedený také židovský hřbitov v Nové Cerekvi.

Jeho starou část s přibližně 60 náhrobky založili před rokem 1676. O 190 let později se hřbitov rozšířil o novou část se zhruba 300 náhrobky. Po druhé světové válce se zde konal jediný pohřeb, hrob je z roku 1976. Na hřbitově jsou uložené i ostatky malíře Alfreda Justitze, který zemřel v roce 1934.

Ke Dni židovských památek se na Vysočině letos mimo jiné připojily Černovice nebo Pacov na Pelhřimovsku nebo Telč na Jihlavsku. Akce se koná popáté, pořádá ji Židovská obec v Praze ve spolupráci se Správou budov a hřbitovů a. s. Matana, Federací židovských obcí ČR a regionálními židovskými obcemi.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byla modlitba za prezidenta v katedrále dostatečně ekumenická?
Ano, oproti tradiční katolické liturgii Te Deum šlo o jasný ekumenický posun
29%
 
Ne, stále převažovala katolická forma obřadu
49%
 
Nevím, nemám na to názor
1%
 
Není to pro mě podstatné
21%
 
(Počet hlasů celkem: 160)