Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Na evangelické faře v Poděbradech si začali vyrábět elektřinu ze slunce

Domácí zpravodajství / vlu / / 15. srpna 2022 17:42
Na evangelické faře v Poděbradech si začali vyrábět elektřinu ze slunce

Evangelická církev v Poděbradech
Autor: Evangelická církev v Poděbradech

Poděbrady (Nymbursko) - Na střeše evangelické fary v Poděbradech vyrábí od začátku srpna elektřinu 16 fotovoltaických panelů. Malá fotovoltaická elektrárna s výkonem zhruba 6,5 kW sníží na faře náklady na elektřinu zhruba o polovinu. Investici na pořízení fotovoltaiky ve výši přes 480.000 korun uhradila církev částečně ze státní dotace, částečně sama. ČTK to řekl farář sboru Českobratrské církve evangelické v Poděbradech Martin Fér.

„Elektřina slouží k zajištění provozu fary, ohřívá bojler, ukládá se do baterie a přebytky jdou do sítě,“ řekl Fér. Na přípravě pracovali více než rok. „O fotovoltaice jsme uvažovali již dříve, ale posunula nás možnost získat prostředky z církevních dotací na zelené projekty,“ doplnil. Za ideálního stavu vyrobí elektrárna zhruba šest MWh ročně. Návratnost původně plánovali na zhruba osm až deset let, kvůli nárůstu cen energií v posledních měsících se zkrátila na pár let. Přebytky elektřiny se ukládají do tří vysokonapěťových baterií o celkové kapacitě přes 10,5 kWh.

Na faře sídlí kancelář evangelického sboru, konají se tam různá setkávání, momentálně také výuka češtiny pro ukrajinské uprchlíky.

Fotovoltaiku s polovičním výkonem pořídil před více než rokem na své budovy také evangelický sbor v Chrástu u Plzně. Podle Féra podporuje evangelická církev dotacemi podobné úsporné investice, kromě fotovoltaiky například nízkoemisní vytápění nebo zateplování. Sbory nyní mohou požádat o příspěvek na příští rok.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 205)