Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Nikaragujská opozice vyzvala papeže Františka, aby se vyjádřil k situaci v zemi

Ze světa / kir / ČTK / 20. srpna 2022 18:30
Nikaragujská opozice vyzvala papeže Františka, aby se vyjádřil k situaci v zemi

ilustrační foto: vlajka Nikaraqui
Autor: Wikipedia.org

Managua - Nikaragujská opozice a více než dvě desítky bývalých hlav států a vlád španělsky mluvících zemích vyzvaly papeže Františka, aby se veřejně vyjádřil k situaci v Nikaragui. Katolická církev a její představitelé totiž čelí rostoucímu tlaku úřadů této středoamerické země, napsala dnes agentura EFE. Podle opozice v Nikaragui vládne diktatura prezidenta Daniela Ortegy a jeho manželky a viceprezidentky Rosarie Murillové, která stupňuje represe proti svým kritikům.

Sedmnáct opozičních a občanských organizací vyzvalo papeže Františka, aby odsoudil situaci, ve které se Nikaragua nachází. Podle těchto organizací země v posledních týdnech narůstá míra represí, "které se obrátily proti katolické církvi a proti nezávislým sdělovacím prostředkům a novinářům".

"Doufáme ve vyjádření pevného postoje na obranu nikaragujského lidu a jeho náboženské svobody od jeho svátosti papeže Františka," napsalo ve své výzvě 26 bývalých hlav států a šéfů vlád ze španělsky mluvících zemí. Mezi signatáři jsou bývalý kolumbijský prezident Iván Duque, bývalý španělský premiér José María Aznar či bývalá mexická hlava státu Vincente Fox. Podle nich má rostoucí tlak úřadů na katolickou církev za cíl "zničit kulturní a duchovní kořeny" nikaragujského národa.

Od začátku srpna brání nikaragujská policie biskupovi v Matagalpě Rolandovi Álvarezovi a dalším kněžím v odchodu z jejich sídla. Álvarez patří k nejviditelnějším představitelům katolíků v zemi a v minulosti několikrát vystoupil proti Ortegově vládě. Úřady také donutily několik katolických rozhlasových stanic, aby zastavily vysílání, a Nikaraguu musely opustit některé církevní organizace.

Vatikánská média o situaci ve středoamerické zemi informují. Papež František však ve svých veřejných vystoupeních zatím Nikaraguu nezmínil, což překvapilo část místních věřících a hodnostářů.

Vztahy mezi katolickou církví a vládou se zkomplikovaly v roce 2018, kdy v Nikaragui propukly masové protivládní protesty. Církev se sice snažila vystupovat jako prostředník mezi vládou a demonstranty, řada významných katolíků ale protesty přímo či nepřímo podpořila.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
14%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 304)