Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Synagoga v Žatci bude za pár týdnů opravená, otevře se až příští rok

Kraje: Ústecký / kir / ČTK / 20. srpna 2022 18:34
Synagoga v Žatci bude za pár týdnů opravená, otevře se až příští rok

synagoga v Žatci
Autor: synagoga-zatec.cz

Žatec (Lounsko) - Na prohlídku žatecké synagogy a rabinátu si bude muset veřejnost ještě do příštího roku počkat, přestože rekonstrukce významné památky za pár týdnů skončí. Další čas totiž zabere příprava expozic, z nichž jedna bude v rabinátu a bude se věnovat historii Židů na Žatecku. V synagoze pak bude k vidění třeba výstava gobelínů. Novinářům to dnes řekl investor stavby Daniel Černý.

Při příchodu do synagogy mnohé zaujmou zasklené pozůstatky původního ochozu, který nahradila celokovová konstrukce. Černý uvedl, že se s památkáři domluvili na věrném zachování vnější části, vnitřní část působí moderněji. "Máme staré fotografie původní výmalby, ale bohužel už na to nezbyly peníze. Synagoga bude uvnitř čistá, modernější a uzpůsobená k pořádání jakéhokoli koncertu, výstavy či promítání," nastínil budoucí využití památky investor. Historii mimo jiné připomínají okrasné vitráže. Dochovalo se také gotické sklepení pod rabinátem, kde by se v budoucnu mohly konat ochutnávky košer vína.

Majitel je přesvědčený o tom, že do opravené synagogy zavítají také turisté ze zahraničí. Už v době, kdy synagogu kupoval, přičemž tehdy byla ještě v dezolátním stavu, za kliku brali mimo jiné i cizinci. "Odemkl jsem a provedl je. Jestli nebudou průšvihy jako covid a válka, tak si myslím, že zájem bude. Žatec je takový Český Krumlov severních Čech," uvedl Černý.

Druhou největší dochovanou židovskou stavbu v ČR, po plzeňské synagoze, pořídil Černý v roce 2013 za vyvolávací cenu 3,6 milionu korun. Koupil ji v dražbě od města, které pro ni nemělo využití. Rekonstrukce památky začala v roce 2019, a to díky evropské dotaci z programu IROP na záchranu památek. Celkové náklady na stavební část i vybavení se odhadují na 55 milionů korun bez DPH, evropská dotace tvoří asi 47 milionů. Přispívají také soukromí dárci či firmy.

Unikátem stavby je mimo jiné cementová replika šestihranné dlažby. "Pro tento formát není vyrobená forma, takže my jsme vyráběli standardní čtyřhrannou dlažbu, kterou jsme potom každou museli ručně seřezávat," přiblížil vedoucí projektu Daniel Lipert z Metrostavu. Šlo o zhruba 1000 kusů dlaždic. Řemeslníkům teď ještě zbývá podlahu vyspárovat.

Nejsložitější stránka rekonstrukce se stavbařům odhalila hned na začátku, když se dostali do torza objektu rabinátu. Propadlé stropy ohrožovaly pracovníky, proto se musela budova zabezpečit, aby nikdo nepřišel k úrazu. Teď už firma vyhlíží konec stavebních prací. Podle Liperta by mělo být hotovo koncem srpna. Poté majitel práce zkontroluje a řemeslníci dostanou ještě prostor na dodělání případných nedostatků.

Žatecká synagoga s neobvyklou maurskou architekturou pochází z roku 1872 a patří k ojedinělým stavbám svého druhu. Synagoga spadá mezi čtveřici žateckých památek obnovovaných díky kandidatuře města na seznam světového dědictví UNESCO.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 163)