Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V Neratově opravují prosklenou střechu kostela

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 22. srpna 2022 8:48
V Neratově opravují prosklenou střechu kostela

Ilustrační foto: kostel v Neratově v Orlických horách
Autor: www.propamatky.info

Bartošovice v Orlických horách (Rychnovsko) - Oprava prosklené střechy poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Neratově na Rychnovsku za 19 milionů korun je v polovině. První etapa skončila v červenci a druhá by měla začít v září. Oprava střechy byla nutná, protože do ní zatékalo, cílem je také snížit střešní vlhkost. ČTK to řekl Antonín Nekvinda ze Sdružení Neratov, jež se od 90. let snaží vysídlenou osadu oživit. Sdružení na opravě spolupracuje s římsko-katolickou farností Neratov. Osada Neratov v bývalých Sudetech spadá pod Bartošovice v Orlických horách. Prosklená střecha byla dokončena v roce 2007.

"Celkové náklady na opravu střechy kostela jsou 19 milionů korun včetně DPH. Dosud se proinvestovala zhruba polovina," řekl ČTK Nekvinda. Peníze na opravu jdou z půjček, například od hradeckého biskupství, z darů, sdružení se snaží získat i podporu od Královéhradeckého kraje.

Ve druhé etapě stavbaři vymění některá skla, lišty a úchyty do střechy. Zatímco první etapa se týkala vnitřku kostela, ve druhé etapě půjde hlavně o venkovní práce a skončit by měla do konce října. "Následovat bude třetí etapa, ve které proběhnou dokončovací práce v kostele i opravy krytiny střechy. Některé práce bude možné provádět přes zimu. Ukončení třetí etapy předpokládáme na jaře 2023," řekl ČTK Nekvinda.

Upozornil, že kostel trápí zejména vlhkost, která je způsobena extrémními rozdíly teplot v přízemí a pod střechou kostela, a to především v zimních měsících. Odborníci proto vyhodnotí změnu podmínek uvnitř stavby a pokud to bude nutné, pak přijdou na řadu ještě úpravy v navazující části střechy z obvyklé krytiny.

V první etapě, která začala na jaře, stavbaři instalovali rozpěry - tyče a zpevnili některé trámy. Před lety při stavbě prosklené střechy se předpokládalo, že střecha se bude rozpínat, proto ji zpevňovala ocelová lana. Časem se ale ukázalo, že střecha má tendenci jít k sobě, což také potvrdili před zahájením oprav statici, kteří znovu udělali výpočty střechy. "Proto lana v některých místech nahradily tyče," řekl ČTK Nekvinda. Při opravách vnitřku byl kostel lidem otevřen.

Neratovský kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven v letech 1723 až 1733 pravděpodobně podle plánů italského stavitele Giovanna Battisty Alliprandiho. Zkáza kostela začala na konci druhé světové války, když voják Rudé armády kostel zasáhl pancéřovou pěstí. V roce 1957 se zřítily kostelní klenby a stavbě hrozila demolice.

Sdružení Neratov se od počátku 90. let snaží oživit stejnojmennou vysídlenou osadu, známou právě obnoveným poutním barokním kostelem s prosklenou střechou. Sdružení pomáhá zdravotně postiženým včetně lidí s lehkým a středně těžkým mentálním postižením.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
14%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 304)