Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Papež vzpomněl na nevinné oběti války na Ukrajině, zahrnul do nich i Duginovou

Ze světa / vlu / ČTK / 25. srpna 2022 0:05
Papež vzpomněl na nevinné oběti války na Ukrajině, zahrnul do nich i Duginovou

Darja Duginová
Autor: Wikipedia.org

Vatikán/Kyjev - Papež František dnes označil za "nevinnou oběť války" dceru ruského nacionalistického ideologa Darju Duginovou, která zemřela při sobotním atentátu v Moskvě. Podle televize Rai to řekl při pravidelné generální audienci, kdy se pomodlil za nevinné oběti války na Ukrajině. František vyzval k ukončení tohoto konfliktu a znovu také kritizoval prodejce zbraní, kteří profitují z válek. Ukrajinský velvyslanec ve Vatikánu Andrij Juraš napsal, že ho papežovy výroky o smrti Duginové zklamaly.

Papež se za závěr generální audience ve Vatikánu modlil za Ukrajinu a za „tolik nevinných, kteří platí za šílenství všech stran“. „Myslím na tu ubohou dívku, kterou zabila bomba pod sedadlem auta v Moskvě. Nevinní platí za válku,“ řekl papež podle televize Rai k sobotnímu atentátu, při němž zemřela Darja Duginová (29). Ruská tajná služba FSB obvinila z její smrti ukrajinské zpravodajské služby, Kyjev to odmítl.

Papežova slova odmítl ukrajinský velvyslanec ve Vatikánu Juraš. „Jak je možné mluvit o jednom z ideologů ruského imperialismu jako o nevinné oběti?“, napsal na twitteru Juraš s tím, že podle něj ženu zabily ruské síly, aby z ní vytvořily mučednici. Nelze podle něj uvažovat ve stejných kategoriích o agresorech a obětech agrese.

„Znovu vyzývám k obnově míru pro milovaný ukrajinský národ, který už šest měsíců trpí válkou,“ připomněl papež půlrok od začátku ruské invaze na Ukrajinu, která si dnes zároveň připomíná Den nezávislosti. „Doufám, že se přijmou konkrétní kroky k ukončení války a také k odvrácení rizika jaderné katastrofy v Záporoží,“ dodal František. Jeho slova poukazují na Záporožskou jadernou elektrárnu, odkud v posledních dnech přicházely zprávy o ostřelování, z něhož se vzájemně obviňovali Rusové a Ukrajinci.

Papež také připomněl utrpení „dětí, uprchlíků a sirotků“. „Mnoho ukrajinských a ruských dětí osiřelo, přišly o otce nebo matku. Ať jsou to Rusové, nebo Ukrajinci. Tolik krutosti vůči tolika nevinným lidem, kteří platí za šílenství, protože válka je šílenství,“ uvedl papež. Znovu také upozornil na války v jiných částech světa. „Více než deset let se válčí v Sýrii, vzpomeňme na Jemen, kde tolik dětí trpí hladem, na Rohingy, kteří putují po světě nespravedlivě vyhnáni ze své země,“ dodal.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
52%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
16%
 
Ne
9%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
23%
 
(Počet hlasů celkem: 120)