Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Téměř 200 kardinálů ve Vatikánu diskutuje o reformě Římské kurie

Ze světa / vlu / / 30. srpna 2022 19:45
Téměř 200 kardinálů ve Vatikánu diskutuje o reformě Římské kurie

Ilustrační foto
Autor: Flickr.com / M. Mazur / Creative Commons

Vatikán - Téměř dvě stovky kardinálů z celého světa se sjely do Vatikánu, kde budou včera a dnes diskutují zejména o reformě katolické církve. Tuto takzvanou mimořádnou konzistoř svolal papež po sedmi letech a podle serveru Vatican News jde pravděpodobně o největší setkání papeže Františka s kardinálským kolegiem.

Za devět a půl roku pontifikátu současné hlavy katolické církve se takové setkání nikdy nekonalo, uvedl server Vatican News. Hlavním tématem tohoto jednání za zavřenými dveřmi, které v úterý večer ukončí mše v bazilice Svatého Petra, je nová konstituce Praedicate Evangelium o reformě Římské kurie. Dokument, který se připravoval od roku 2014 a v platnost vstoupil letos 5. června, mění organizaci ústředního aparátu katolické církve a nahrazuje předchozí konstituci o Římské kurii Pastor bonus z roku 1988.

Dalším z možných témat tohoto uzavřeného setkání by mohl podle některých zdrojů být status emeritního papeže či pravidla konkláve, jež po smrti či rezignaci papeže volí novou hlavu katolické církve. Objevily se i spekulace o tom, že papež František by na této mimořádné konzistoři mohl ohlásit svou abdikaci. Papež totiž letos naznačil, že by kvůli zdravotním problémům mohl uvažovat o odstoupení z čela katolické církve. Tyto spekulace podnítila i jeho nedělní návštěva města Aquila, kde se papež modlil u hrobu jednoho ze svých předchůdců, papeže Celestýna V., který v roce 1294 abdikoval.

Mimořádné konzistoře se neúčastní několik kardinálů například kvůli zdravotním problémům. Z jiného důvodu nedorazil hongkongský kardinál Joseph Zen, který je hlasitým kritikem sílící autoritářské čínské vlády a jehož příští měsíc čeká proces kvůli podpoře prodemokratických aktivistů v Hongkongu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 192)