Hluboš (Příbramsko) – Katolický kněz a někdejší arcibiskupský kancléř Antonín Bořek-Dohalský, zavražděný za druhé světové války nacisty, bude mít pamětní desku v Hluboši na Příbramsku. V sobotu bude odhalena na zdi kostela Nejsvětější Trojice, kde Dohalský sloužil jako farář v letech 1922 až 1924. ČTK o tom dnes informovala Zuzana Žídková z krajského úřadu.
Odhalení desky, jejímž autorem je sochař Václav Česák, inicioval historik Zdeněk Hazdra. Na projektu se podílely Oblastní muzeum Praha-východ, Masarykova společnost a Středočeský kraj. Akce se v sobotu zúčastní zástupci Středočeského kraje, Masarykovy společnosti a rodina Bořků-Dohalských. Odhalení desky bude předcházet mše, kterou povede kardinál Dominik Duka.
Antonín Bořek-Dohalský (1889–1942) byl arcibiskupským kancléřem a sídelním kanovníkem metropolitní kapituly u svatého Víta v Praze. „Byl přesvědčeným stoupencem demokratických hodnot a svobodného uspořádání společnosti. Politicky se přikláněl k prezidentu Masarykovi a při volbě jeho nástupce v roce 1935 se vyslovoval ve svém okolí pro Edvarda Beneše – tedy pro kontinuitu Masarykova prezidentství. V protektorátních časech mu tyto postoje nacisté neopomenuli připomenout,“ uvedl historik Hazdra.
Nacisté Dohalského zatkli krátce po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Poslali ho do koncentračního tábora v Osvětimi, kde před 80 lety, 3. září 1942, zemřel. Perzekuci neunikli ani jeho bratři. Diplomat František Bořek-Dohalský (1887 až 1951) prožil tři roky v koncentračním táboře Dachau. Novinář a výrazná osobnost protinacistického odboje Zdeněk Bořek-Dohalský (1900 až 1945) byl záhy po příchodu Heydricha do Prahy zatčen, více než tři roky vězněn a krátce před koncem války v terezínské Malé pevnosti popraven.


