Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Dodávky zbraní na sebeobranu jsou morálně přijatelné, řekl papež při návratu z Kazachstánu

Ze světa / kir / ČTK, vatikannews, red. / 16. září 2022 9:38
Dodávky zbraní na sebeobranu jsou morálně přijatelné, řekl papež při návratu z Kazachstánu

Papež František
Autor: Flickr.com, / Mazur/catholicnews.org.uk

Nur-Sultan/Řím - Dodávky zbraní Ukrajině jsou morálně přijatelné, protože zemi pomáhají bránit se ruské agresi. Řekl to včera podle agentury Reuters papež František novinářům na palubě letounu, jímž se vracel ze světového setkání náboženských vůdců v Kazachstánu. Papež také vyzval Kyjev k otevřenosti vůči případnému dialogu s Moskvou, i když je to pro Ukrajinu obtížné.

"Toto je politické rozhodnutí, které může být morální, morálně přijatelné, pokud je přijato za podmínek mravnosti," přemítal papež o morálním právu zemí posílat zbraně Ukrajině. Poukázal také na pojetí "spravedlivé války" podle katolické církve, povolující úměrné použití smrtících zbraní pro sebeobranu před agresorem.

"Sebeobrana není jen legální, ale je také výrazem lásky k vlasti. Ten, kdo se nebrání, kdo něco nebrání, tak to nemiluje. Ti, kteří něco brání, to milují," řekl František.

Papež pak vysvětlil svůj pohled na to, kdy jsou dodávky zbraní nějaké zemi morální, a kdy ne. "Může to být nemorální, pokud je záměrem vyprovokovat více války nebo při prodeji nebo přenechání zbraní, které (země) už nepotřebuje. Motivace je tím, co do velké míry určuje morálnost tohoto kroku," řekl papež.

Na otázku, zda by Ukrajina měla jednat se zemí, která ji napadla, papež řekl, že dialog se zeměmi, které válku začaly, je vždy obtížný, ale neměl by být vylučován. "Nevylučoval bych dialog s jakoukoli mocností, která je ve válce, i kdyby to bylo s agresorem. Někdy musíte takový dialog vést. Nevoní vám to, ale musíte to udělat," zdůraznil František.

Františkova 38. apoštolská cesta se konala od 13. do 15. září u příležitosti kongresu hlav světových a tradičních náboženství. Akce byla zakončena přečtením závěrečného prohlášení, které potvrdilo hodnotu Dokumentu o lidském bratrství pro světový mír a společné soužití. S papežem se na letišti v Nur-Sultan rozloučil kazašský prezident Tokajev, kterému poté František poslal telegram s poděkováním za pohostinnost. 

Při odjezdu z Kazachstánu napsal papež na svůj účet @Pontifex tweet, v němž vyjádřil vděčnost obyvatelům této asijské země: "Děkuji vám za přijetí, kterého se mi dostalo, a za příležitost strávit tyto dny bratrského dialogu společně s představiteli mnoha náboženství. Kéž Nejvyšší požehná povolání k míru a jednotě #Kazachstánu". 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
67%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
0%
 
Ne
0%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
33%
 
(Počet hlasů celkem: 3)