Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Belgičtí biskupové vytvořili liturgickou modlitbu pro stejnopohlavní páry

Ze světa / vlu / ČTK / 21. září 2022 0:49
Belgičtí biskupové vytvořili liturgickou modlitbu pro stejnopohlavní páry

Ilustrační foto
Autor: Unsplash.com / Alvin Mahmudov

Vatikán - Vlámští římskokatoličtí biskupové dnes vydali dokument, který fakticky povoluje žehnání svazkům osob stejného pohlaví. Podle agentury Reuters je listina zřejmě v přímém rozporu s loňským výrokem vatikánské Kongregace pro nauku víry, která takovou praxi zakázala.

Dokument zveřejněný na internetových stránkách belgické biskupské konference navrhuje liturgickou modlitbu pro stabilní svazky osob stejného pohlaví, a zároveň zdůrazňuje, že se nejedná o manželství. Podle belgické biskupské konference by ceremonie začínala modlitbami a zahrnovala závazek obou osob před rodinou a přáteli, že si budou věrni. Ceremoniál by byl zakončen další modlitbou a požehnáním.

V textu se také uvádí, že vlámští biskupové chtějí být „pastoračně blízcí homosexuálním osobám“ a být „vstřícnou církví, která nikoho nevylučuje“. Vatikán se k dokumentu bezprostředně nevyjádřil.

Vatikánská Kongregace pro nauku víry v březnu 2021 vydala oficiální výrok, ve kterém uvedla, že v katolické církvi není přípustné udělit požehnání homosexuálním párům. Podle kongregace by byl takový akt napodobováním svátosti manželství. Dokument, se kterým souhlasil i papež František, ale tvrdí, že zákaz není vůči homosexuálům diskriminační.

Antverpský biskup John Bonny v reakci na tento výrok uvedl, že cítí „hanbu za svou církev“, a omluvil se těm, které podle něj toto „bolestné a nepochopitelné“ rozhodnutí ranilo.

Papež František prohlásil, že je proti manželství osob stejného pohlaví v církvi, ale podporuje legislativu týkající se občanských svazků, která by párům stejného pohlaví poskytla právní ochranu a práva, jako je dědictví a společná zdravotní péče.

Mluvčí vlámských biskupů Geert De Kerpel uvedl, že jejich záměrem nebylo vzepřít se rozhodnutí Vatikánu. „Je to především pozitivní zpráva,“ řekl Reuters a dodal, že je v souladu s papežovými výzvami k inkluzivnější církvi.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 275)