Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Průvodu s palladiem země české se dnes v Praze zúčastnily desítky lidí

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 27. září 2022 17:03
Průvodu s palladiem země české se dnes v Praze zúčastnily desítky lidí

Palladium země české
Autor: Tisk.cirkev.cz

Praha - Desítky věřících se dnes v Praze zúčastnily tradičního průvodu s palladiem země české. Gotický reliéf madony s Ježíškem patří k symbolům české státnosti a je mu připisována ochranná moc pro země české. Slavnostní událost začala v poledne ve svatojiřské bazilice na Pražském hradě mší ke cti svaté Ludmily a svatého Václava. Procesí, které se během odpoledne zastavilo u několika pražských chrámů, dorazilo před 17:00 k soše svatého Václava na Václavském náměstí. Hlavním pořadatelem bylo Hnutí duchovní obnovy národa.

Procesí, v čele s duchovním Jiřím Koníčkem, vyšlo ze svatojiřské baziliky krátce po 13:00. Poté zazněla modlitba za prezidenta Miloše Zemana a politické činitele. Následně průvod zamířil do katedrály svatého Víta, kde se lidé pomodlili u hrobu svatého Václava ve Svatováclavské kapli. Z chrámu procesí zamířilo na Hradčanské náměstí, kde věřícím požehnal pražský arcibiskup Jan Graubner.

Věřící později také uctili Pražské Jezulátko v kostele Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici a pokračovali do kostela svatého Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí. Tam se pomodlili ke svaté Anežce České. Dalšími zastávkami byly kaple Staroměstské radnice a kostel Matky Boží před Týnem, kde procesí uctilo milostný obraz Panny Marie Rynecké. Na Václavském náměstí nakonec zazněla modlitba za národ u sochy svatého Václava.

Palladium země české neboli Staroboleslavské palladium pochází patrně až z 80. let 14. století, legendami však bylo svázáno se svatou Ludmilou, svatým Václavem, ale i s dalšími zemskými patrony - svatými Cyrilem a Metodějem, svatým Vojtěchem či se svatým Janem Nepomuckým. Palladium, které podle legend svatý Václav nosil po celý svůj život na prsou, je dnes trvale umístěno ve Staré Boleslavi a vystavuje se pouze výjimečně. Pražské procesí neslo jeho kopii. Ochranný štít palladium provázel podle katolické tradice svatého Václava, když se vydával z Pražského hradu k dojednání smíru s nepřáteli, k ochraně Prahy a zajištění pokoje v českých zemích.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
19%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
30%
 
(Počet hlasů celkem: 132)