Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Navzdory ruské invazi míří na Ukrajinu tisíce židovských poutníků

Ze světa / kir / ČTK / 27. září 2022 22:01
Navzdory ruské invazi míří na Ukrajinu tisíce židovských poutníků

Ilustrační foto
Autor: Vít Luštinec

Kyjev - Navzdory ruské invazi míří do ukrajinského města Umaň tisíce chasidských židů. Pouť podnikají každoročně k hrobu jedné z význačných osobností chasidského společenství rabína Nachmana z Braclavi na svátek Roš hašana, tedy v období židovského Nového roku. Ten letos připadá na 25. až 27. září. Informoval o tom list The New York Times (NYT), podle něhož věřící z Izraele a dalších zemí letos cestu podnikají navzdory varováním izraelských a ukrajinských úřadů před cestami do východoevropské země kvůli bezpečnostní situaci.

Očekává se, že letos cestu podnikne méně lidí než v předchozích letech, kdy se do Umaně vydávaly desítky tisíc chasidských poutníků, píše NYT. Podle mluvčího izraelského ministerstva zahraničních věcí Alona Laviho nicméně jen z Izraele dorazilo na místo už asi 4000 lidí a další zřejmě přicestují. Jsou to jen odhady, protože přesný počet lze jen těžko určit vzhledem k tomu, že na Ukrajinu se nyní z Izraele nelétá a poutníci do země míří přes okolní státy, řekl Lavi.

Poutníci, kteří už v Umani pobývají, izraelským médiím řekli, že kromě přísnějších bezpečnostních kontrol na kontrolních stanovištích nebo u vstupu do rabínovy hrobky dopady války téměř necítí. Střední Ukrajina obecně nečelí stejnému nebezpečí jako frontová města na východě země, ale přesto tam není kvůli ruským raketovým útokům bezpečno. Izraelští a ukrajinští představitelé varovali, že v posledních týdnech ruské invazní síly vypálily střely i na tento region.

Ukrajinské velvyslanectví v Izraeli vyzvalo poutníky, aby se letos namísto cesty do Umani modlili, za "návrat míru na Ukrajinu a obnovení požehnané pouti".

Do Umaně každoročně proudí desetitisíce židovských poutníků, aby se poklonili u hrobu rabína Nachmana z Braclavi, jenž oživil chasidské hnutí. Chasidismus se zformoval v první polovině 18. století v oblasti dnešního jihovýchodního Polska a západní Ukrajiny. Jeho zakladatelem byl rabín Israel ben Eliazar zvaný Baal Šem Tov, za jehož pravnuka je Nachman považován.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 86)