Cisterciácké opatství Osek neuspělo ve sporu s Uměleckoprůmyslovým museem
Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 3. října 2022 9:44Brno - Cisterciácké opatství Osek s konečnou platností neuspělo ve sporu, který vedlo s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze o soubor sbírkových předmětů z někdejšího klášterního majetku. Stížnost opatství odmítl Ústavní soud (ÚS), zjistila dnes ČTK z usnesení v databázi soudu.
Justice dospěla k závěru, že osečtí cisterciáci přišli o majetek, včetně toho movitého, už před únorem 1948, což je klíčové datum pro nároky uplatňované v restitucích. Ze stejných důvodů v jiných sporech neuspěli ani s nárokem na vrácení lesů na Teplicku.
Usnesení ÚS konkrétně neuvádí, jaké sbírkové předměty z fondů muzea chtělo opatství vrátit. Pouze zmiňuje, že část věcí sloužila „bohoslužebným a kultovým účelům“. Podle jedné ze starších výročních zpráv muzea šlo o 33 předmětů, například vitráží, skla, porcelánu a nábytku.
Situace byla po právní stránce specifická v tom, že cisterciáci přišli o majetek na základě poválečných prezidentských dekretů, sporná konfiskační vyhláška ale byla vydaná až v červnu 1948. Podle ústavních soudců se však "jednalo toliko o dokončení konfiskačního procesu, který byl zahájen již před rozhodným obdobím", tedy před únorem 1948, kdy se moci ve státě chopili komunisté a postupně začali perzekvovat církevní řády.
Klášter Osek v podhůří Krušných hor vznikl ve 13. století. Po roce 1945 jej museli cisterciáci opustit. V 50. letech tam totalitní stát zřídil internační tábor pro mnichy a kněží, později pak charitní domov pro řeholní sestry z různých řádů. Cisterciáci se mohli vrátit až po roce 1989. Momentálně je klášter bez mnišského konventu, patří k významným památkám a turistickým cílům.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Přispět nám můžete i v kryptoměnách:
Související zprávy a články
V Praze a Terezíně proběhly pietní akce k 80. výročí první deportace Židů do Terezína
16. 10. 2021 22:25V říjnu 1941 začaly masové deportace Židů z českých zemí
Aktuální zprávy

Do baziliky v Jablonném v Podještědí se po dvou letech rekonstrukce vrátily bohoslužby
30.11.2023 14:59Do katedrály sv. Víta bude na Schwarzenbergův pohřeb vstup jen s pozvánkou
30.11.2023 10:08Obnova bývalého židovského hřbitova v Mnichově Hradišti je z větší části hotová
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
Přispět nám můžete i v kryptoměnách: