Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Putin slaví 70. narozeniny a byla zavražděna Politkovská. Patriacha Kirill vyzval k modlitbám

Ze světa / kir / ČTK, red. / 7. října 2022 9:48
Putin slaví 70. narozeniny a byla zavražděna Politkovská. Patriacha Kirill vyzval k modlitbám

Moskevský patriarcha Kirill a Vladimír Putin
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Moskva - Moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve, vyzval preláty, duchovní a věřící modlit se zdraví ruského prezidenta Vladimira Putina a potvrdil texty modliteb "o zdraví hlavy státu ruského", napsal dnes na svém webu list Kommersant.

Věřící mají doporučeno modlit se nejen 7. října, kdy Putin slaví 70. narozeniny, ale i následující den, poznamenal deník. Dnes je také výročí vraždy ruské novinářky a spisovatelky Anny Politkovské, která byla zastřelena v Moskvě 7. října 2006. Objednavatel její vraždy nebyl odhalen. Politkovská byla odpůrkyně ruského prezidenta Vladimira Putina a kritička ruského postupu během druhé čečenské války. 

Putin slaví 70. narozeniny a byla zavražděna Politkovská. Patriacha Kirill vyzval k modlitbám

zavražděná novinářka Anna Politkovská
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

"Ruský prezident Vladimir Putin 7. října letošního roku dosáhne 70 let. Nejsvatější moskevský patriarcha Kirill vybízí všechny arcipastýře, pastýře, mnichy a laiky, aby se v tento den ve svých domovech vroucně modlili o zdraví hlavy státu ruského," praví se v dopise, který rozeslal moskevský patriarchát po diecézích v celém Rusku.

Pokud jde o 8. říjen, patriarcha doporučil během bohoslužeb pronést zvláštní modlitbu o zdraví ruského prezidenta.

Kirill je vnímán jako spojenec Kremlu, který podporuje Putina a i jeho válku proti Ukrajině. Právě kvůli postoji špiček pravoslavné církve k Putinově režimu feministická skupina Pussy Riot v předvečer prezidentských voleb v roce 2012 uspořádala v hlavním chrámu země, moskevské katedrále Krista Spasitele, "punkovou modlitbu", při které členky kapely křičely "Bohorodičko, vyžeň Putina!".

Kirillovy výroky na podporu prezidenta Putina a ruské invaze na Ukrajinu vyvolaly v posledních měsících mezinárodní pobouření. Británie, Kanada, Litva a Ukrajina zařadily konzervativního patriarchu kvůli jeho podpoře války na své sankční seznamy. Maďarská vláda svým vetem v červnu zabránila, aby totéž učinila i Evropská unie.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
23%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
23%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 230)