Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Prezidentská kampaň v Brazílii: Lula ujišťuje, že nemá smlouvu s ďáblem

Ze světa / kir / ČTK, red. / 7. října 2022 10:05
Prezidentská kampaň v Brazílii: Lula ujišťuje, že nemá smlouvu s ďáblem

Ilustrační foto: socha Krista Vykupitele, Rio de Janeiro, Brazílie
Autor: Pixabay.com

Brasília - Kampaň před druhým kolem prezidentských voleb v Brazílii v samém začátku ovládla otázka víry, Boha a ďábla - levicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva musel vyvracet zprávy na sociálních sítích, že má "smlouvu s ďáblem", a ujišťoval, že je křesťan. Jeho volební soupeř Jair Bolsonaro, který je současnou hlavou Brazílie, bude muset vysvětlovat video, které tento týden začalo kolovat na internetu a na němž hovoří v zednářské lóži.

"Lula nemá smlouvu s ďáblem a nikdy s ním nehovořil," píše se na stránkách volební kampaně tohoto brzy sedmasedmdesátiletého politického veterána. "Lula věří v Boha a je křesťan," zní další ujištění na těchto stránkách. "Za Luly jako prezidenta zažila Brazílie dobu prosperity a stala se 6. největší ekonomikou světa," připomíná kampaň Lulovo období v nejvyšším úřadu (2003-2010). Jeho vláda sociálními programy dostala miliony Brazilců z bídy, k čemuž využívala tehdejší z ekonomického boomu.

Rovněž Bolsonaro bude muset vysvětlovat, a to video, které se nyní objevilo na sociálních sítích a na němž promlouvá ke svobodným zednářům. Podle místních médií není jasné, ze kdy tato nahrávka pochází. Některé deníky odhadují, že je z roku 2018. Bolsonaro na něm zmiňuje, že je poslanec. Tím byl od roku 1991 do konce prosince 2018, než se 1. ledna 2019 stal prezidentem. K videu ze zednářské lóže se zatím prezident nevyjádřil.

Bolsonaro má velkou voličskou základnu mezi evangelikály, kteří tvoří podle agentury EFE skoro 30 procent z 216 milionů obyvatel Brazílie. Jeho volební heslem je Bůh, vlast, rodina a svoboda a v roce 2018 kandidoval za koalici nazvanou Brazílie nade vše, Bůh nade vše. Bolsonaro v kampani také odmítl možnou diskusi o legalizaci potratů a kritizoval "genderovou ideologii".

V prvním kole prezidentských voleb v Brazílii v neděli zvítězil podle očekávání Lula, ne ale s tak velkým rozdílem hlasů, jaký mu předpovídaly průzkumy. Svůj hlas mu dalo 48,4 procenta zúčastněných, Bolsonara volilo 43,2 procenta hlasujících.

Před druhým kolem voleb, které se uskuteční 30. října, se budou oba kandidáti snažit oslovit středové voliče a ty, kteří k volbám nepřišli. Záležet bude i na tom, koho podpoří dva středoví kandidáti, kteří skončili na třetím a čtvrtém místě. Třetí byla se 4,2 procenta hlasů (asi 4,8 milionu voličů) středopravicová senátorka Simone Tebetová a čtvrtý se umístil se třemi procenty (asi 3,5 milionu voličů) exministr Lulovy vlády Ciro Gomes.

Tebetová dnes oznámila, že ve druhém kole podpoří Lulu. Uvedla, že bude hlasovat pro bývalého prezidenta, protože podporuje brazilskou demokracii a ústavu. K hlasování pro levicového kandidáta vyzval i Gomes, podle kterého je to ve druhém kole jediné řešení. Lulu podpořil i bývalý pravicový politik José Serra, který proti vůdci brazilské levice neúspěšně kandidoval v prezidentských volbách v roce 2002. Bolsonara podpořila ve svých prohlášení řada místních politiků. Podporu mu například vyjádřili guvernéři tří nejlidnatějších brazilských států - São Paulo, Rio de Janeiro a Minas Gerais. Posledně zmíněný stát je podle deníku El País jakýmsi barometrem prezidentských voleb a ve druhém kole sehraje klíčovou roli.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 190)